Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Korytnica (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
5.6.2010

Kúpele azda s najkrajšou polohou na Slovensku. Leží pod masívom Prašivej na západnom okraji Nízkych Tatier. Známe sú vďaka vynikajúcej a pomerne vzácnej „kyselke“. Kúpele vznikli už niekedy v sedemnástom storočí, teraz zažívajú úpadok, dúfam ale že sa opäť preberú k životu.

V Korytnici vyviera niekoľko minerálnych prameňov, verejnosti sú známe hlavne tri: Žofia, Jozef a Vojtech – pretože tu sa dá (dala) minerálka čapovať aj pre verejnosť. Liečebné kúpele ležia na chránenom území NAPANT-u na severnom úpätí Prašivej 24 km na juh od Ružomberka. Nachádzajú sa tu minerálne pramene sadrovej, zemito-železnatej a uhličitej vody, ktoré boli známe už od 16. storočia. Kúpeľná osada vznikla v 19. storočí.

Liečili sa tu choroby tráviaceho ústrojenstva. Hostia boli ubytovaní v niekoľko starších aj novších kúpeľných domoch. V minulosti boli kúpele prístupné parným vláčikom – úzkokoľajkou, ktorý vychádzal niekoľkokrát denne z Ružomberka. Ostala po ňom pamiatka – železničná stanička pri ceste Banská Bystrica – Ružomberok. Je postavená v typickom „kúpeľnom“ štýle budov zo začiatku 20. storočia. V tomto istom slohu je postavených aj niekoľko starších kúpeľných domov, napr. Štefánia.

Od železničnej stanice do kúpeľov je ešte asi jeden a pol kilometra stúpania úzkou cestou popri potoku. Z mojej rodiny sa v Korytnici liečila v osemdesiatych rokoch príbuzná a nad Korytnicou počas trojtýždňového pobytu videla dvakrát medveďa, raz z okna a raz „naživo“ priamo pri tejto ceste.

Hlavná budova – správa kúpeľov bola postavená v typicky socialistickom slohu – kockatá, šedivá a nevkusná. Teraz sa takmer nepoužíva, jej smutný polo-ošarpaný vzhľad len demonštruje úpadok kúpeľov. Našťastie zánik kúpeľníctva nepostihol distribúciu korytnickej minerálky do obchodov. Naopak, s pomocou zahraničného investora sa vybudovala plnička, ktorá je teraz najlepšie udržiavanou budovou v kúpeľoch. Z novších (moderných) kúpeľných domov, ktoré boli postavené za socializmu spomeniem Oľgu.

Korytnická voda má vysoký obsah železa. Vo fľaškách sa už po dvoch dňoch železité zlúčeniny zrážajú na stenách a pri opakovanom používaní sa rýchlo sfarbia fľaše do červena. Pri minerálke kúpenej v obchode sa tohto nedočkáme, je upravená (ochudobnená) tak aby sa fľašky „nešpinili“. Pre nás, domácich je potom obchodná Korytnica len akousi nepodarenou atrapou tej „pravej“.

V Korytnici nestojí kostol, osada má však malú romantickú kaplnku. Oproti nej za cestou je akási fontána, z ktorej strieka do výšky voda. V zime tu z nej vzniká nádherný niekoľkometrový modrastý ľadový stĺp. Korytnicou pretekajú dva malé potôčiky, ktoré sú veľmi pekne zregulované – tečú parkom kamennými kanálikmi. Je to veľmi pekné na pohľad.

Z histórie. Prvé liečebné domy tu boli postavené v roku 1824. Po dvoch veľkých požiaroch v roku 1911 a 1921 bola väčšia časť kúpeľov úplne zničená. Neskôr bol kúpeľný komplex znovu zrekonštruovaný. Zdroj: http://www.slovakiatravels.com/sections/Routes/therme/therme_Korytnica-sk.php

Korytnica je známa aj vďaka bojom z druhej svetovej vojny. V priestoroch Nízkych Tatier sa zdržiavali povstaleckí vojaci a partizáni. V lesoch sa dodnes nachádzajú pozostatky výzbroje a výstroje, nábojnice, kovové časti zbraní aj prilby.


Korytnica

250
Korytnica - kúpeľný dom

1. časť    2. časť