Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Sitniansky hrad (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
23.7.2010

Návštevou ruín stredovekého hradu od Sitnom sme ukončili náš jarný výlet na Sitne. Odbočka k hradu je dobre viditeľná a označená v teréne na mieste kde cesta z lesa vychádza na lúky pod vrcholom. Odbočka je označená drevenou tabuľkou. Ruiny hradu nachádzame po asi dvestometrovom prechode lesom na južný svah. Hrad stojí na skalnej ostrohe, ktorá vyčnieva smerom k Prenčovu.

Ruiny sú veľmi pekne zrekonštruované, v posledných rokoch sa tu vykonalo veľa práce. Na hradby vedie schodisko, sú tu inštalované zábradlia. Zábradlím je obkolesený aj tajomne vyzerajúci vchod do jamy – hradnej cisterny.

Rekonštrukcia a práce na hrade zjavne ešte pokračujú, neďaleko je odstavená plechová búda s. Na hrade sa okrem muriva a tehál našlo aj niekoľko pekne opracovaných kamenných artefaktov. Krásne kamenárske práce sú vystavené v maličkom múzeu v rozhľadni na vrchole Sitna. Niekoľko opracovaných kameňov však vidíme priamo na hrade – ležia „vystavené“ na tráve pri búde.

Z vyhliadky na vrchu je krásny výhľad hlavne na juh a východ, menej už na sever. Keďže stromy sú tu hlavne listnaté a je len začiatok apríla, obmedzené výhľady máme aj cez lesný porast.

Obzeráme sa po horninách v ruinách hradu, máme tu peknú zbierku farebných andezitov. V múroch sa nachádzajú aj tmavočervené tehly (dúfajme, že pôvodné). Počasie máme stále nádherné, po hustých čiernych mračnách, ktoré zahaľovali predošlé dni oblohu niet ani pamiatky, obloha má vyslovene „blankytnú“ farbu. Tešíme sa z krásneho dňa.

Dejiny hradu boli pohnuté, čo sa aj dá na Slovensku predpokladať. Stručný výťah z histórie je vystavený aj na informačnej tabuľke priamo na hrade.

Návšteva Sitnianskeho hradu je teda pekným spestrením výletu na Sitno. Hrad sa nachádza vo veľkej nadmorskej výške, patrí k najvyššie položeným na Slovensku, čo mu dodáva na atraktívnosti. Rekonštrukcia hradu, ktorá prebieha doteraz je veľmi sľubná a prináša tomuto krásnemu miestu veľa nádejí do budúcnosti.

112
Sitniansky hrad

120
Vchod do podzemia - zásobáreň a cisterna

126
Zrenovované hradné múry

128
Andezitové bralo, na ktorom
je hrad postavený

140
Pohľad na juh

152
Dejiny hradu


Sitniansky hrad

1. časť    2. časť