Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Jánošíkova päsť (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
13.10.2010

K skalnému útvaru na úpätí vrchu Mních vyrážam z Ružomberka na bicykli. Cesta našťastie nie je dlhá - od železničnej stanice popod kopec asi 2 kilometre. Skalná päsť stojí len 50 metrov nad cestou do Liskovej a Liptovskej Teplej. Neďaleko skalného útvaru sa nachádza domček, je tu aj malé “parkovisko” a pekný kríž medzi dvoma lipami. Odstavujem bicykel a fotografujem.

Skalná päsť

Skalná päsť je pozostatok vápencovej skaly (dolomitický vápenec), ktorú v dávnej minulosti vypreparovala erózia a prúd rieky Váh z okolitého skalného prostredia. Skala je vysoká asi šesť metrov a hrubá do dvoch metrov. V spodnej časti je badateľné zúženie, vďaka ktorému má svoj charakteristický tvar. Naozaj pripomína zovretú ruku, ktorá vytŕča zo svahu.

Prostredie

Päsť sa nachádza v človekom silne pozmenenom prostredí. Takmer tesne ponad ňu vedie elektrovod, v blízkosti sa nachádza rodinný domček, cesta aj železnica. Za riekou Váh sa rozkladá areál ružomberskej celulózky, takže aj o hluk je tu postarané. Zachovanie a udržanie tejto prírodnej pamiatky je preto o niečo ťažšie, jej stav je však myslím celkom dobrý. Na prvý pohľad nevidno výraznejšie čmáranice, ani stopy po ohni a rýpaní - obľúbených činnostiach mladých návštevníkov.

Povesti

Ku skale sa viažu rôzne “bájky”. Podľa jednej z nich sa o ňu priväzovali plte. Podľa ďalšej skalu vytvarovali do dnešnej podoby robotníci pracujúci pri budovaní železnice. Pravdivou asi nie je ani jedna.

Záver

Po krátkej zastávke pokračujem ďalej do Liptovskej Teplej.

295
Jánošíkova päsť


Mapa

1. časť    2. časť