Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Cez Korytnicu do Ľubietovej (2. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
22.12.2010

Od Lučatína do Ľubietovej vedie málo frekventovaná cesta, ktorá má pomerne prijateľný sklon. Po dlhom zjazde sa nám veľmi šliapať nežiada, ale povzbudení blízkosťou cieľa naberáme nové sily. Do dediny prichádzame za nejakú štvrťhodinu.

Ľubietová je obec s námestím podlhovastého tvaru s pekným kostolom. Pri pohľade na budovy je jasné, že to kedysi bolo malé mestečko. Nám Liptákom dosť pripomína Partizánsku (Nemeckú) Ľupču. V dedine sú okrem iného pekné starobylé chodníky. Veľmi sa tu nezdržujeme, chceme si pozrieť haldy. Počas našej návštevy sme ešte nijaký zákaz vstupu na haldy ložiska Podlipa nevideli, teraz tam však údajne všade nájdete tabuľky. My však prichádzame na koniec obce a pri „družstevných“ budovách odbočujeme na nespevnenú cestičku, ktorá vedie k haldám.

Je už takmer obed, slniečko sa s chuťou opiera do skalnatého terénu. Vládne tu neskutočný hic. Halda je orientovaná smerom na juh, takže pri pohybe po kamení sa cítime ako v púšti, teplota je určite nad 30 stupňov. Ja osobne mám z Ľubietovej kamienkov dostatok, takže hľadanie a lozenie po halde nechávam na svojich spolujazdcov. Prechádzam sa po doline a obzerám si malachitom pokryté kamienky. Niekoľko celkom pekných drobných euchroitov a libetenitov mizne v mojom ruksačiku.

Priatelia sa zatiaľ rozliezli po svahu a nadšene preorávajú kladivkami povrch haldy. Nejaké kopacie náčinie sme samozrejme so sebou na bicykloch nenosili, to je jasné. Zberateľské nadšenie mojich priateľov trvá dosť dlho, takže ležím v tieni, počúvam vzdialené zvuky z Ľubietovej a neskôr chystám pohostenie. Nakoniec sa všetci stretávame pri bicykloch a dávame si olovrant.

Obzerám si nálezy kolegov, trochu im aj závidím, vidím jeden krásny tmavý libetenit peknými kryštálikmi. Zaujali ma niekoľké nálezy obličkovitého aragonitu, tak trochu nečakané. Balíme korisť do ruksakov a prívesných tašiek na bicykloch a opúšťame Podlipu. Čaká nás adrenalínová jazda hlavnou cestou do Banskej Bystrice. Podvečer prichádzame do tohto krásneho mesta, kde nás už čaká dohovorený nocľah.


Haldy na Podlipe

326
Pseudomalachit

1. časť    2. časť