Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Novoveská Huta - uránová baňa (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
19.1.2011

K miestu, kde sa v Novoveskej Hute ťažila uránová ruda smerujeme po návšteve sadrovcovej bane. Prvé informácie, kde ju hľadať nám dal už vrátnik v bani, po ďalšie som sa rozhodol zájsť do krčmy stojacej na “námestí” v obci. Odstavujem felíciu neďaleko pamätníka. Krčma sa nachádza v staršej poschodovej budove na prízemí, na poschodí by sa mala údajne nachádzať slušnejšia reštaurácia. Námestie je vymreté, aj keď je ešte len okolo tretej hodiny popoludní. Našťastia v krčme je dosť živo, v kútiku sediaci postarší domáci ma rýchlo nasmerovali.

K bani

Nie je veľmi nad čím rozmýšľať - cestou rovno hore popri kostole až k bani, nikam neodbočovať. Opúšťame teda námestíčko a štveráme sa aj s autom do kopca. Cesta je našťastie krátka - asi jeden kilometer. Vrátnica banského závodu je “obsadená” mrzutým pánom, ktorý nám vstup do areálu rázne zakazuje.

Závod

V bani sa samozrejme už veľa rokov žiadny urán neťaží, priestory však využíva súkromná firma. Vrátnik nám napokon v už lepšej nálade porozprával aspoň niekoľko faktov o bani, priznal sa, že tu pracoval pod zemou. Dozvedeli sme sa, že lesná cesta spred vrátnice vedúca popod závod by mala viesť aspoň k nejakým výsypkám a zarasteným haldám.

Minerály

Prechádzame sa po nej necelých tristo metrov - je po dažďoch a cesta je veľmi rozbahnená. Nakoniec prichádzame k obrovským mlákam, ktoré náš postup úplne zastavujú. Výlet však nie je celkom bez úspechu. Na ceste sa povaľuje niekoľko veľkých kameňov.

Z minerálov nachádzame najviac uhličitany - ankerit, svetložltý alebo hnedastý nerast podobný kalcitu s výbornou štiepateľnosťou. Okrem neho ešte siderit a kalcit. Podľa toho, čo nám vravel vrátnik, uránová ruda sa nevyskytovala v žilách, ale skôr v hornine v rozptýlenej forme.

Z nerudných nerastov je samozrejme najbežnejší kremeň - sivý alebo biely. Býva popretkávaný čiernymi žilkami, myslím že hematitu - žilky sú ale len veľmi tenké.

Minerály sa nám podarilo nájsť aj na ceste k bani. Cesta je robená starou technológiou “penetrovaného makadamu”, to znamená, že na podrvené kamenivo rozprestreté a utlačené bol vyliaty asfalt a prípadne ešte posypaný jemným štrkom. Takéto cesty sa v minulosti stavali bežne napríklad v lesoch. Asfaltová vrstva sa dosť rýchlo poškodila alebo zničila a spod nej vykúka kamenie. Pre nás je to len dobre - nachádzame niekoľko ďalších vzoriek minerálov. Na záver objavujem veľký, 20 centimetrový kus akeritu s kremeňom.

Odchod

Nakladáme vzorky do auta, berieme všetko čo sme objavili - triediť a vyhadzovať sa bude doma. Pán z vrátnice ešte raz vychádza, nedôverčivo si nás obzerá, napokon sa však celkom priateľsky lúči. Vraciame sa späť do dedinky a po hlavnej ceste do Spišskej Novej Vsi.

332
Ankerit, siderit a kremeň


Uránová baňa v Novoveskej Hute

1. časť    2. časť