Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Biely Potok - skala nad Revúcou (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
11.2.2011

Pekný zárez riečky Revúcej sa nachádza priamo v mestskej časti Ružomberka Biely Potok. Okrem hlavnej cesty vedúcej z Ružomberka do Bystrice vedie obcou ešte jedna - úzka cestička popod kopce na ľavom brehu riečky. Táto cestička má niekoľko menších stúpaní a je z nej veľmi pekný pohľad na Sidorovo, Brankov, Ostrô a okolité vrchy.

Na jednom mieste klesá až k rieke a to práve v uzulinkom priestore, kde sa tok zahrýza do skaly. Riečka vyhlodala do skaliska strmý, takmer kolmý zárez, ktorý je vysoký okolo desať metrov. Vápencová hornina je svetlosivej farby, nachádzajú sa v nej dokonca malé vložky sivých rohovcov. To napokon neprekvapuje, známy rohovcový výskyt v tzv. Dogerských skalách je len dva kilometre odtiaľto južným smerom.

Skalný odkryv je dobre viditeľný z cesty, prístup je výborný napríklad na bicykli. Hoci je cesta úzka a budí opystený dojem, treba tu dať pozor, v neprehľadnej zákrute sa často vyrúti auto, ktoré “spoza rohu” takmer nepočuť. Radšej teda opatrne.

Smerom k Ružomberku sa cesta dvíha a ide po zreteľne viditeľnej riečnej terase asi 30 metrov nad dolinou. Zastavenie sa oplatí, je tu pekný pohľad do diaľky na mohutný Choč a blízke Sidorovo. Okrem toho sa tu nachádza príjemný penzión “Pod Vlkolíncom”.

Cesta bicyklom z Ružomberka po červenej cyklotrase trvá príjemným tempom približne dvadsať minút, dá sa pokračovať ďalej smerom na Podsuchú a Liptovskú Osadu alebo odbočiť do Trlenskej doliny a navštíviť Vlkolínec.

339
Zárez Revúcej v Bielom Potoku


Mapa

1. časť    2. časť