Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Ružomberok - Biela púť (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
4.7.2011

Správy hlásia búrkové počasie, ale neváham a keďže mám voľný čas, nasadám na bicykel a vyrážam do sveta. Pôvodne plánujem cestu do Bieleho Potoka a ďalej na juh po osadu Podsuchá. Akonáhle sa však dostávam za Ružomberok, je mi jasné, že budem musieť trochu improvizovať. Od juhu sa totiž valí obrovské čierne mračno, z ktorého vyletujú priam ukážkové blesky a osvetľujú túto majestátnu scénu. Sprvu uvažujem o návrate, napokon sa rozhodujem pre únikový manéver, búrke skúsim uhnúť smerom k Nízkym Tatrám.

Blížiac sa k hrozivej scenérii prichádzam do Bieleho Potoka. Tu sa nezdržujem ani chvíľu, prechádzam hlavnú cestu a začínam si vychutnávať stúpanie do sedla Biela Púť.

Búrka má medzičasom dostihla, našťastie len svojim okrajom. Pre istotu ale vypínam mobil. Cesta vedie popod najsevernejší výbežok Nízkych Tatier, vrch Borovinskô. Kopec je budovaný typickým chočským dolomitom, ktorý sa tu aj na niekoľkých miestach ťaží. V kameňolomoch vládne hluk a čulý ruch, dolomit sa používa v celom regióne ako štrk na stavbách. Funkčné lomy sú dokopy tri, dva na strane Bieleho Potoka, jeden na ludrovskej.

Druhá strana cesty na Bielu púť je lemovaná plotom, za ktorým sa skrýva veľké ružomberské smetisko. Oproti stavu pred niekoľko rokmi sa situácia výrazne zlepšila, najmä čo sa vzhľadu skládky týka, aj tak ma ale sprevádza všadeprítomný hnilobný zápach. Míňajú má oranžové smetiarske autá, našťastie cesta je mokrá a nepráši sa za nimi. Do sedla prichádzam za 15 minút. Nechcem by ma niečo z tunajšej techniky prizabilo, takže len rýchlo fotografujem mobilom kameňolom a výhľady dokola a spúšťam sa na ludrovskú stranu.

Cesta sa za sedlom mení na širokú a celkom dobrú asfaltku. Zastavujem a pozerám sa smerom k Ružomberku. Nad hlavou mi svieti slniečko, v Ružomberku a nad Fatrou však zúri búrka ako z filmu.

Fotím blízku Ludrovú, Liptovskú Štiavnici a Chočské vrchy. Nad Ludrovou je dobre viditeľný travertínový lom Čerená. Aby som sa nenudil, kým búrka v Ružomberku skončí, rozhodujem sa ešte pre krátky výjazd do Ludrovskej doliny.

Okolo cintorína schádzam do dediny a pokračujem na juh k začiatku doliny. Dolinou vedie asfaltka a je dlhá 7 kilometrov. Búrkový oblak má však dobieha, a keďže je už dosť „vypršaný“, rozhodujem sa pre návrat domov.

Z Ludrovej vedie cesta súvisle klesaním až po Ružomberok. Zjazd je rýchly, do mesta prichádzam za necelých dvadsať minút. Celý výlet mi trval čosi okolo dvoch hodín.

388
Pohľad z lomu na Bielej púti na Veľkú Fatru


Sedlo Biela púť

1. časť    2. časť