Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Čutkovo (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
23.9.2011

Horúce augustové popoludnie nás vytiahlo na výlet za mesto. Našu obľúbenú Čutkovskú dolinu sme v poslednom čase akosi zanedbali, tamže naša výprava smeruje práve tam. Z domu to máme asi tri kilometre, cez sídlisko Klačno. Auto nechávame stáť pri kolibe U dobrého pastieri na začiatku doliny.

Vystupujeme a začíname vychádzku. Prvé desiatky metrov nie sú veľmi lákavé, vedú popri veľkom stavenisku. Bude to asi športový areál ale zatiaľ má k tomu ešte ďaleko. Prichádzame k malej vodnej nádrží. Tu už vládne kľud a ticho, v horúcom takmer letnom počasí sa kocháme výhľadom na Ktstu horu, ktorá sa týči nad našimi hlavami do výšky 1200 metrov.

Voda v nádrži má nádhernú tyrkysovo zelenú farbu, odráža temnu zeleň smrekovej hory. Od jazierka cesta stúpa veľmi mierne, dno doliny vytvára široké údolie. Mesto sem dalo postaviť niekoľko lavičiek a stolov, sú tu ,,oficiálne ,, ohniská, kde sa dá opekať či variť guláš. Lúka je vzorne pokosená a celý rok tu býva veľmi živo.

O kúsok ďalej je salaš v ktorom však nebývajú ovečky ale kravy. Teraz je ale ešte prázdny, kravy sú v "teréne".

Od salaša je pekný výhľad na sever, de sa na druhom brehu Váhu dvíha do výšky vrch Čebrať. V obedňajšom slnku vidíme dobre jeho hlavný, západný vrchol. Kráčame ešte pár sto metrov dolinou až k miestu kde je stará značka zákazu vjazdu. Tu je už tieň a dosť chladno, takže sa len otáčame a hneď začíname návrat. Dcérka na kolobežke dosahuje slušnú rýchlosť, mám teda čo robiť, aby som ju aspoň ako tak dobehol. Ku kolibe prichádzame preto v nezvyčajne krátkom čase. Kupujeme si malú sladkosť za drinu a cestujeme domov.

407
Pohľad do doliny Čutkovo. Vpravo sa týči Tlstá hora

03
Pohľad od nádrže na sever. Vzadu vrch Čebrať - Šípska Fatra

04
Koliba "U dobrého pastiera" v ústí doliny

05
Limonit a Fe uhličitany sú v Čutkove bežné


Mapa

1. časť    2. časť