Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Sitno v roku 2011 (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
12.2.2012

Ďalší výlet našej letnej štiavnickej expedície smeruje už tradične na Sitno. Tento kopec jednoducho nemôžeme vynechať. Vyvážame z Krupiny na Sv. Anton, tu odbočujeme doľava a asi 500 metrov pod dedinou vchádzame na cestu vedúcu a vrchol. Po strmom stúpaní prechádzame osadou Roveň, potom miernejšie stúpanie lesom nás po troch kilometroch privádza na rozľahlé Sitnianske lúky.

Odtiaľto si vychutnávame krásny výhľad na celé pohorie. Vchádzame opäť do lesa a stúpame na križovatku ciest za Malým Sitnom. Tu sa stretajú žltá a modrá turistická značka. Na malom sklade nechávame stáť auto. Podľa turistického značenia máme hore asi hodinu cesty s dcérkou to odhadujem na hodinu a pol.

Trasa nám je dôverne známa, výhľady zatiaľ minimálne. Je napodiv chladné počasie, teplota len okolo 16 stupňov. Serpentínami vychádzame na odbočke k Sitnianskemu hradu, tu si dávame prvú pauzu. Po oddychu dokončujeme výstup na vrchol. Počasie zďaleka nie je ideálne, ale výhľady sú, hlavne na juh Popod zamračené nebo vidieť pohoria v Maďarsku, Poľanu, Krupinskú vrchovinu.

Je tu len niekoľko turistov, hoci sú prázdniny v plnom prúde. Vežička je otvorená, kupujeme pohľadnicu. Milá pani je rada našej návšteve, rozprávame sa takmer hodinu. Na predaj sú tu vystavené štyri vzorky štiavnických minerálov: pyrit, kremeň, sfalerit, kalcit za prekvapivo smiešnu cenu.

Neskoré popoludnie sa pomaly začína nakláňať k večeru, preto sa lúčime s milou „kustódkou“ a ideme si pozrieť skaly a vyhliadku na západnom okraji sitnianskej terasy. Pohľad na Štiavnické Bane a okolie Petrovko vrchu je nám odmenou. Stretávame malú skupinku turistou, stúpajúcu po drevených chodoch od Počúvalského jazera.

Zostup z nášho obľúbeného vrchu ide rýchlo – nie je sa kde zdržovať, zastavujeme sa však na Sitnianskom hrade. Potom sa už nad nami zatvára klenba lesa a tajomným šerom kráčame k autu. To nás čaká na mieste, prestávku máme tradične aj na Sitnianskych lúkach a potom už cestujeme domov, na krupinskú základňu.

01
Skalný útvar na západnom svahu Sitna - vyhliadka

02
Pohľad na Štiavnické Bane

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť