Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Krupina - Štrampľoch (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
23.2.2012

Počas našej krupinskej dovolenky sme si spravili niekoľko malých vychádzok do okolia, miesta ako Bebrava, Vartovka a Kopanice sme predsa nemohli takmer po roku nechať len tak. Napriek, tomu, že do Krupiny chodíme už desaťročia, predsa sa tu nájdu miestam kde sme ešte nikdy neboli. Jedným z nich je aj Štrampľoch.

Pod týmto nemčinou zaváňajúcim názvom je v krupine známy malý kameňolom na východnom okraji mesta. Z autobusovej stanice, ako východiska pre turistov je ľahko dostupný za necelých desať minút.

Názov Štrampľoch pochádza pravdepodobne z nemeckého Steinbruch – teda kameňolom. Je vysekaný v andezitovom tufe. Pôvod lomu siaha údajne do 19-teho storočia. Je však možné, že sa tu kameň dobýval aj predtým, predsa takmer celá stará Krupina je postavená z tufového kameňa.

Najzaujímavejšie na Štrampľochu sú záhadné „izby“, vysekané do skaly. Doteraz nie je jasné na čo vlastne slúžili. Vnútro je síce zatopené vodou (a spestrené odpadkami), ale pohľad dnu je aj tak impozantný. Miestnosti vysekané do tufových skál nie sú v Honte výnimočné, okrem známych Brhloviec, kde sa v takýchto izbách dokonca bývalo, sa vo viacerých dedinkách na Krupinskej planine do túfu vysekávali pivnice a hospodárske miestnosti.

Izbice na Štrampľochu sú zaujímavé hlavne svojou veľkosťou – priestrannosťou, výška je viac ako tri metre. Veľmi pekné je, že Krupinčania si uvedomili jedinečnosť tejto pamiatky a dočkala sa rekonštrukcie. Lom je pomerne pekne upravený, vznikol tu priestor s ohniskom a lavičkami. Náučná drevená tabuľa podáva históriu Štrampľochu a vysvetľuje návštvníkom, čo a ako.

Náš pocit z návštevy bol viac ako dobrý, len trochu nám ho kazili odpadky a plastové fľaše, ktoré boli nahádzané v tufových izbiciach. Ktovie, či by sa nedala voda z miestností vyčerpať. Ale možno je to zatopené lepšie, prístup dovnútra je síce znemožnený, ale vandali, ktorí by steny bezpochyby rýchlo počmárali, alebo osprejovali, majú takto prirodzenú zábranu v realizácii svojich chúťok.

Od kameňolomu, ktorý je len mierne vyvýšený nad mestom je celkom pekný výhľad západným smerom na Štiavnické vrchy. Červená hora, za ktorú sa práve chystá zapadnúť slnko nám kýva na pozdrav a my sa vraciame domov.

201
Štrampľoch - Steinbruch

203
Turecké studne


Mapa

1. časť    2. časť