Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Jesenné zastavenie na Donovaloch (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
3.1.2013

Cestou z Kováčovej už nemám veľa času na výlety, jednak aj nejaké tie povinnosti volajú, aj nejaké tie povinnosti volajú. Dnes je však podvečer tak nádherný, že sa jednoducho odolať nedá. Na Donovaloch sa moje autíčko vyšplná z tmavnúcej doliny a zachytáva žlto-oranžové slnečné lúče. V dedine odbočujem doprava a popri hoteloch stúpam do sedla smerom k Polianke.

Tesne pods ním vystupujem a nechávam auto stáť. Z lúky mám tak úžasný výhľad na Starohorskú dolinu, že ma až mrazí. Hory sú už bez lístia, zakže prevláda hnedý odtieň. Nebo sa sfarbilo do zvláštneho hnedo-modro-žltého odtieňa.

Vzduch je na polovicu novembra neobyčajne teplý, vonku je takmer desať stupňov. Donovaly sú ešte pusté - v medzisezóne tu veľa návštevníkov nemajú. Fotografujem, obdivujem. Fatranská Krížna dominuje výhľadu, pod ňou vľavo sa zubatí Majerova skala a pod ňou sú schované Staré Hory. Starohorské vrchy vľavo sú schované za blízkym lesíkom.

Opúšťem vyhliadku a stúpam krátkou strminou na veľkú pláň, kde sa pri kríži medzi lipami cesta delí. Jedna vetva ide klesajúc na Bully, druhá miernym stúpaním na Polianku. Ja však stúpam krátkou poľnou cestou popri rezervoári až na miesto, kde končí lyžiarsky vlek.

Odtiaľto sa mi otvára výhľad na východ a sever - Prašivá, Salatín, Revúcka dolina - nádherné rozhranie medzi Veľkou Fatrou a Nízkymi Tatrami. Horské chrbty sa kúpu v zapadajúcom slnku, kae tae sa ešte prevaľuje hmla. Tráva na Donovaloch má jasnožltý odtieň, vyzerá ako zrelé obilie. Pri návrate sa ešte vyberám smerom k Polianke. V dokonalom bezvetrí si vychutnávam nezvyčajné ticho v tejto horskej obci. Inokedy tu býva plno chatáov, výletníkov, turistov - dnes okrem mňa nevidím vonku nikoho.

Z cesty sa mi otvára výhľad na blízku západnú vetvu Starohorských vrchov - rozložité Krčahy, blízky Hrubý vrch nad Bullami. Kopce sa kúpu v zlatistom vzduchu. Teším sa zo samoty a vraciam sa pomaly k autu. Moja vychádzka sa dosť prelžuje, pohľad na hodinky ma núti k rýchlemu návratu. Aj slnko už napokon zašlo za kopce. Takže sa lúčim so Donovalmi a teším sa na ďaleší výlet.

01
Starohorské vrchy. Osada Bully s Hrubým vrchom
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť