Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Železnô - lom (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
16.2.2013

Výlet na Železnô je našou pravidelnou rodinnou záležitosťou, spolu s dcérkou ho navštevujem niekoľkokrát do roka. Dnešná jesenná prechádzka je krátka - počasie je veľmi chladné. Do Nízkych Tatier zavítala predčasne zima. Sneh sa valí na hrebene pohoria, my však cestujeme autom s dobre fungujúcim kúrením. Z Ružomberka do Liptovskej Lúžnej, potom strmým stúpaním do sedla Prievalec. Tu nechávame auto.

Vonku je tesne nad nulou, smeh sa síce na ceste roztopil, ale na okolí je ho všade dosť. Kráčame pustou horou od Prievalca miernym klesaním na východ. v diaľke pred nami sa dvíha do skoro dvetisíc metrovej výšky Chabenec - na chvíľu vykukol z chladných snehových oblakov.

Po kilometrovej prechádzke prichádzame na miesto, kde sa pri veľkom otvorenom kameňolome cesta delí. Jedna vetva vedie dolu do Ľupčianky ku kúpeľom Železnô. Doprava odbočuje prudkým klesaním zvážnica na Magurku.

Cieľom našej výpravy je spomínaný lom. Lomová stena je vysoká viac ako tridsať metrov a je otočená na severovýchod. Lom je vyrúbaný do verfénskych hornín obalovej série. strieda sa v ňom niekoľko vrstiev železitých bridlíc a kremence. Bridlice majú farbu zelenkastú alebo fialkastú - sú na pohľad veľmi pekné. Kremence sú typické pre Nízke Tatry - ružovkasté až sivé.

Hľadáme v kremenci kremenné žily a hematit. Sme celí premrznutí, ale náš entuziazmus bol korenený úspechom, nachádzame veľký kameň, ktorý spadol zhora a rozbil sa na niekoľko častí. V ňom sa odkrylo niekoľko krásnych hematitových žiluek. Kameň je rozlomený čerstvo a hematit sa leskne oceľovou farbou. Je jemne šupinkovitý až zrnitý, poprerastaný s kremeňom. Niekoľko vzoriek končí v našom batohu, velikánske kusy však nechávame na mieste.

Tešíme sa z pekného nálezu a celí premrznutí sa vraciame do auta zohriať si skrehnuté ruky. Natešene opúšťame lom, klesáme do hlbiny v Ľupčianskej doline a cez Partizánsku Ľupču a Liptovský Michal sa vraciame späť do Ružomberka.

01
Lom nad Železným

02
Šupinkovitý hematit


Mapa

1. časť    2. časť