Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Ružomberok - Dolný Kubín (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
15.3.2013

Cesta z Ružomberka do Dolného Kubína vedie hranicou dvoch malých pohorí, Chočských vrchov a Šípskej Fatry. Vlastne je to skôr jedno pohorie, hranica medzi nimi je tak trochu umelá, ale už je to raz tak.

Údolím medzi Likavkou a Valaskou Dubovou sa vinie cesta popri potoku asi 5 kilometrov, neskôr sa vynorí do nádhernej kotliny, kde sa pod úchvatnou scenériou vápencových brál rozkladá jedna z najkrajších obcí ružomberského okresu. Výhľadu dominuje vrcholová časť Veľkého Choča.

Po deviatich kilometroch jezdy od Ružomberka prichádzame do sedla Brestová, kde sa nám otvára úžasný výhľad na oravské hory a doliny. Na západe Malá Fatra, na severe Kubínska hoľa, naľavo od nás na východe Choč. Na malom odpočívadle sa dá odstaviť auto (monentálne neviem, prebieha tam rozširovanie cesty) a kochať sa výhľadom.

Zjazd do Vyšného Kubína vedie popod rozložitú vápencovú skalu, ďalej okolo dediny Jasenová, kde sa narodil Martin Kukučín. Vyšný Kubín leží už sčasti na flyši, ako spomienka na vápencový Choč sa nad ním dvíhajú bralá Ostrej a Tupej skaly. Zvyšok cesty do Dolného Kubína vedie údolím Leštinského potoka, ktorý sa vlieva do rieky Oravy.

Cesta malebným horským prechodom medzi dvoma okresnými mestami netrvá viac ako dvadsať minút, je však krajinársky veľmi hodnotná a vnímavého človeka určite chytí za srdce. Ešte krajšia je v lete na bicykli, treba však vychytiť správny čas s menšou premávkou - ideálne v nedeľu ráno - vtedy sa v tichu hôr cyklistika zmení na dokonalé blaho.

573
Panoráma Malej Fatry
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť