Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Mogury - Liptovské Revúce (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
15.7.2013

Začiatok jari vo Veľkej Fatre prekypuje zeleňou a láka na turistiku. Spoločne s dcérkou odhodlaní nastupujeme do felície s cieľom vystúpiť na vrch Mogury nad Liptovskými Revúcami. Cesta z Ružomberka do Vyšnej Revúcej trvá asi pol hodiny. Je nedeľa dopoludnie, takže sa s autami takmer nestretáme. Aj v obci je ticho.

Auto nechávame stáť pri krčme a začíname výstup. Mogury sú akýmsi “predvrcholom” pri výstupe na Ploskú. Odlesnený hrebeň vybieha na juh a je mierne vystrčený do Revúckej doliny. Vďaka tomu je z neho výborný výhľad na všetky strany, aj keď je obklopený vyššími kopcami. Na vrchol vedie cesta zjazdná terénnym autom alebo traktorom, čo uľahčuje prístup na salaš, ktorý na Mogurách stojí od nepamäti.

Výstup

Kráčame v sparnom počasí pod zamračenou oblohou, cesta je počas prvého kilometra výstupu nechutne strmá, dcérka trochu repce, ale šlape. Zlepšujem jej náladu keksíkom. Cesta sa serpentínovite vinie biednym bukovým výmladkovým lesíkom, zo zákrut je pekný výhľad na Rakytov a Čierny kameň.

Horniny

Mogury patria ku krížňanskému príkrovu, nachádzame sliene, vápence, na jednom asi stometrovom úseku červenkasté pieskovce. V horninách sú príležitostne žilky kalcitu.

Náučný chodník

Čierny kameň predstavuje v rámci národného parku Veľká Fatra unikátnu prírodnú rezerváciu. prírodné a krajinárske zaujímavosti sprístupňuje náučný chodník. Tabule nás sprevádzajú od dediny do sedla Ploskej, poza Čierny kameň a potom na zostupe do Strednej Revúcej. Prevýšenie chodníka je značné a prechod predstavuje slušnejšiu horskú túru, určite nie vhodnú pre celkom malé deti.

Na vrchole

Mogury sa dajú pohodovým výstupovým tempom dosiahnuť približne za hodinu, takže si môžeme dovoliť veľa prestávok, počas ktorých hlavne fotíme. Prebleskujúce slniečko vyrába nádherné zeleno, zlaté a sivé kontrasty.

Kocháme sa výhľadom. Na juhu vidíme hrebeň medzi Donovalmi a Krížnou, spoza neho vykúkajú Starohorské vrchy - Jelenská skala, Panský diel. Na západe ohraničuje obzor hradba Krížnej, Ostredku a Suchého. Severne pod nás sa guľatí Ploská a hranatí Čierny kameň. Na východ vidíme do hlbiny Revúckej doliny a vzadu až k Nízkym Tatrám.

Silný vietor nás postupne prefukuje, takže sa pomaly otáčame a začíname zostup do dediny. Cestou stretáme niekoľkých turistov, aj pár detí, ktoré idú na salaš. Zostup zvládame za trištvrte hodinu. Potešení z pekného výletu sa vraciame do Ružomberka.

156
Pohľad na východ. Liptovské Revúce, vzadu Nízke Tatry - Salatín

084
Pohľad z Mogúr na fatranský Rakytov a vzdialenú Smrekovicu

072
Masív Čierneho kameňa z výšiny Mogury

1. časť    2. časť    3. časť