Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Paráč (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
12.8.2013

Niekokodňovú letnú dovolenku trávime ako zvyčajne na Slovensku, takpovediac doma. Sériu výletov začíname autotrasou Ružomberok - Orava. Cestujeme najprv z Ružomberka do Párnice, tam odbočujeme na Zázrivú. Popod Malú Fatru ideme úzkou dolinou až po odbočku do Terchovej. Tu začína náš “výstup” na Paráč.

Zázrivá

Pomerne veľká oravská obec je schovaná medzi Rozsutcom a Minčolom, najvyšším vrchom Oravskej Magury. Leží v hlbokej kotline. Kedysi to musel byť ozajstný koniec sveta. Vrch Paráč, s výškou viac ako 1300 metrov patrí medzi málo znaáme velikány slovenského flyšu.

Cesta popod Paráč

Kopec je síce sprístupnený turistickou značkovanou trasou, poznajú ho však skôr milovníci ozajstnej divočiny. Naša autotrasa sa s turistickou značkou križuje na hrebeni za Paráčom, v miestach, kde sa už prechádza do Terchovskej vrchoviny. Miesto sa nazýva aj Hoľa.

Stúpanie začína v osade Havrania, vedie najprv úzkou dolinou. Po ostrej zákrute doľava začína prudké stúpanie traverzom popod južný svah Paráča.

Cestou nestretávame nikoho, aj keď je cesta verejná komunikácia. Nespomenul som, že deň našej túry je zároveň dňom prechodu studeného frontu. Teplota v noci klesla cez noc z 27 na 17 stupňov (v Ružomberku). Pod Paráčom je ešte chladnejšie - náš teplomer ukazuje 13. Takže máme pocit ako v jeseni - zzzima.

Zastávka - odkryv

Stojíme tesne pred vrcholom stúpania. Na mieste zastávky je krásny výhľad na juh na hrebene Malej Fatry a Zázrivú. Horstvo sa však skrýva v hmle. Smreková hhora šumí vo vetre a sem tam nás trafí kvapka.

Na mieste zastávky môžeme obdivovať odkryv v magurskom flyši. Prevahu má pieskovec - táto relatívne tvrdšia hornina tvorí významný podiel v horninách vyšších flyšových horstiev - lepšie odoláva zvetrávaniu.

Flyš je popretkávaný pásikmi bieleho kalcitu, žiadne kryštáliky nevuidíme, hoci dcérka obtĺka všetko, čo vidí.

Do Oravskej Lesnej

Poriadne vymrznutí sa vraciame späť do auta, kde sa napájame horúcim čajom z termosiek. Tešíme sa z toho ako v najtuhšej zime. Po pár minútach jazdy prechádzame cez sedlo a po kilometrovom prudkom klesaní cestujeme popri Bielej Orave - ktorá je ešte len potokom dolinou Zimná voda do Oravskej Lesnej.

a
Cesta popod Paráč zo Zázrivej do Oravskej Lesnej

a
Vyhliadka na Zázrivú a Malú Fatru

a
Pieskovec magurského flyšu

1. časť    2. časť    3. časť