Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Polianka – historický špaňodolinský banský vodovod (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
10.11.2013

Naše výletnícke cesty vedú často okolo Donovalov, stali sa príjemnou zastávkou, kde sa dajú robiť pekné krátke prechádzky. Minule sme zavítali do najvyššie položenej donovalskej osady – Polianky. Malá dedinka bola v tento nedeľný večer už veľmi tichá, väčšina chatárov odcestovala a na ulici sme stretli len pár domácich. Chladné a zamračené počasie zväčšovalo nostalgiu.

Auto sme nechali na križovatke pri kríži, do Polianky sme prešli asi 500 metrov po lúkach. Zastavili sme sa pred kaplnkou a prešli sa pomedzi domy.

Vodovod

Pamiatka na špaňodolinský vodovod tu nestojí dlho. Predstavuje zrekonštruovanú podobu vodovodu, ktorý do Španej Doliny privádzal vodu až spod Prašivej. Neuveriteľné dielo vzniklo pred stáročiami, vybudovali ho jednoduchí ľudia so svojimi znalosťami prírody a vtedajšej techniky. Miernym spádom zabezpečili plynulý tok vody až k sedlu Dolný Šturec nad Špaňou Dolinou.

Pamiatka na ich dielo sa zachovala v niekoľkých fragmentoch na jeho trase. Veľká časť vodovodu je zreteľná v teréne dodnes, mnoho kilometrov trasy bolo upravených a vedú po nej lesné cesty.

Na Polianke okrem pekne zrekonštruovanej časti vodovodu inštalovali aj náučný panel s textom a mapami. Vedľa stojí kryté turistické odpočívadlo. Okolie oživuje hodne gýčovitý, ale sympatický drevený permoník. Deti sa majú s kým zabaviť, kým prečítame celý text panelu.

Večerný súmrak sa mení na tmu, vraciame sa po rozľahlých lúkach v bezvetrí k autu. Z Donovalov máme domov ešte pol hodiny cesty.

03
Replika banského vodovodu stojí na pôvodnom mieste

04
Vodovod stráži drevený permoník

05
Kaplnka na Polianke

06
Večerná Polianka

07
Súmrak

08
Pohoda nad Donovalmi

1. časť    2. časť