Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Zimná Korytnica (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
23.3.2013

Zimný výlet do Nízkych Tatier prebieha v pre túto zimu netypickom, arktickom počasí. Vonku je mínus 10 stupňov, mráz štípe v nose. Počasie dokonale jasné. Do Korytnice prichádzame tesne predpoludním, chystáme sa na prechádzku na Babu.

Hneď na parkovisku nás čaká úsmevné prekvapenie. Z neďalekej budovy vybieha pani v ušmudlanej modrej vetrovke a vysvetľuje, že "to tu má nového majiteľa" a za parkovanie treba zaplatiť 1 euro. Aby nám nebolo ľúto, fasujeme spolu s potvrdenkou aj kalendár, ktorému dáva šmrnc speváčka Jadranka.

Začíname teda turistikovanie. Prechádzame Korytnicou, fotíme omrznuté, pomaly sa rozsýpajúce kúpeľné budovy a okolo prameňa Jozef prechádzame na koniec osady. Ďalej vedie už len lesná cesta na Babu a popod Prašivú až do Hiadeľského sedla.

Snehu je len veľmi málo – sotva 5 centimetrový poprašok. Musíme dávať pozor na ľadové plochy na ceste. Po 15 minútach prichádzame na miesto, kde sa cesta serpentínovite točí, je tu veľmi pekne, takže fotíme. Mrazy sú síce silné, ale trvajú len krátko, takže voda v potokoch zamrznutá nie je.

Prichádzame ku križovatke ciest – doprava sa ide na Babu, doľava odbočuje cesta do malebného a málo navštevovaného Lúžňanského sedla. My odbočujeme vpravo. Zima je však naozaj krutá, dcérke silno mrzne nos aj líca. Okrem toho, keďže nevie vydržať ani chvíľu ticho, mám obavy, že jej poprechládzajú všetky priedušky aj priedušničky.

Síce s ťažkým srdcom, ale predsa sa len radšej obraciame k návratu. V hore vládne úplné ticho, iba lietadlá počuť nad hlavami. Výhľady veľmi nemáme, len na okolité vrchy a z Korytnice smerom na Zvolen.

Na chvíľku zastavujeme ešte pri malom pamätníku SNP za Korytnicou. Užívame si praskajúci sneh pod nohami a ľudoprázdnou kúpeľnou osadou schádzame k autu. Príchod sme stihli do hodiny, takže už priplácať za parkovanie nemusíme. Lúčime sa s Korytnicou a ponáhľame sa do tepla domova.


Informácie o národnom parku


Kaplnka


Kúpeľný dom Štefánia


Cesta k prameňu Jozef


Pohľad na vrch Fedorka nad Korytnicou


Stará plnička


Vzadu kotolňa


Opäť stará plnička


Prameň Jozef


Pamätník SNP pri ceste na Babu

1. časť    2. časť