Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Májová Smrekovica (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
19.6.2013

Milovanú Smrekovicu navštevujeme v každom ročnom období, je z nášho domova rýchlo dostupná. Cesta z Ružomberka nám aj tentoraz trvá krátko – menej ako pol hodiny. Náš výlet nasleduje len niekoľko dní po víchrici, ktorá túto jar zdevastovala veľkú časť horských lesov. Aj cestou hore dolinou Matejkovo vidíme čerstvé kalamity. Paradoxne, nie vždy na otvorených miestach, ale často v chránených bočných dolinkách. Aj sem sa dostal prepadavý vietor.

Mnoho stromov zatarasilo cestu, tie sú síce prepílené, ale ich zvyšky ešte čakajú na odvezenie. V horných partiách, kde zvykneme nechávať auto je vývratov napodiv už menej.

Auto odstavujeme na známom mieste a kráčame plytkým údolím k „Suprianskej“ chate pod Skalnou Alpou. Slniečko je úžasné, ale pofukuje dosť silný vietor. Pri chate odbočujeme vľavo na zelenú turistickú značku, ktorá vedie popod krásnu kosodrevinu. Končíme na krásnej vyvýšenine s lavičkou, kde sa kocháme úchvatným výhľadom. Vietor našťastie ustáva.

Pohľad na východ je nádherný – pred nami je hradba Nízkych Tatier od Prašivej po Chabenec, viac vpravo Zvolen a Kozí chrbát. Spoza Hiadeľského sedla sa dvíha rozložitá Poľana.

Výhľad na západ je zakrytý Skalnou Alpou, ktorá je budovaná dolomitickým vápencom. Úzkou štrbinou medzi ňou a Rakytovom vidíme až po vzdialenú Ploskú a Krížnu. Od juhozápadu sa približuje dobre viditeľná hradba oblakov, ktorá podľa predpovede postupne zakryje celé Slovensko. Zatiaľ je však nádherný, skoro letný deň.

Stretávame početných výletníkov, ktorí prichádzajú na vyhliadku od chát. Za chvíľu je tu početná spoločnosť, nechýbajú malé decká, takže aj moja ratolesť má dobrú zábavu. Vracajúc sa kocháme žulovým masívom Smrekovice a údolím močidlo. Ovečky asi tiež prídu letovať, ale zatiaľ ich nevidno. Cestou k autu nás dobiehajú prvé mraky, ale na dážď to stále nevyzerá. Vraciame sa pomaly dolinou na Podsuchú. Odtiaľ za krátku chvíľu domov.

665
Smrekovica - žulový ostrov vo Veľkej Fatre
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť