Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Sitno - skalné mesto (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
27.10.2013

Výlet na Sitno začíname skoro predpoludním, ako vždy z Krupiny. Cestujeme cez Žibritov na Tomperk a a rýchlo dolu do Svätého Antona. Asi 500 metrov južne od konca dediny začína cesta, ktoré vedie až na vrchol Sitna. Prechádzame osadou Roveň. Je to sympatická ospalá rezervácia, plná technických pamiatok (hlavne milovník starej poľnohospodárskej techniky si tu nájde, čo len chce).

Vchádzame do lesa, na mieste zvanom Poghaus sa prudkou zákrutou otáčame na sever. Po ďalšom kilometri sa nachádzame na nádherných Sitnianskych lúkach. Tu aj nechávame stáť auto. Výhľad je nádherný – na západe Sitno, ne severe Banská Štiavnica, pod nami antolský kaštieľ.

Okolo Malého Sitna

Slnko začína pripekať. Balíme jedlo, nápoje, ruksaky a začíname cestu hore. Mladšia dcérka nevyzerá na to, že by chcela vyjsť až hore, už po pár sto metroch začína vymýšľať výhovorky. Nakoniec ju beriem na plecia a kráčame takto okolo Malého Sitna. Prechádzame okolo križovatky turistických značiek – tu sa začínali zberné jarky, ktoré odvádzali vodu na Krížnu a k Počúvalskému jazeru. Teraz po nich vedú lesné cestičky. Kráčame strmšie ďalej. Už mi je aj celkom zaťažko, ale nesiem detský náklad ďalej. Ten sa vytešuje a poháňa ma ako koníka.

Prichádzame k prameňu, kde stojí krásny artefakt – stará plechová vaňa v lese. Pripájame sa na sitniansky náučný chodník. Odbočujeme na lesnú cestu a severným svahom traverzom stúpame na Tatársku lúku. Stretáme prvých turistov, tých bude časom len pribúdať a pribúdať.

Tatárska lúka, výstup skalným mestom

Na lúke zastavujeme, pred vrcholovým výstupom si dávame oddych. Výstup na Sitno z tejto strany je najkrajší. Vedie cez skalné mesto z andezitových stĺpov. Je zaistený zábradlím a drevenými schodmi. Tu sa už obe decká nadšene driapu hore, bez ohľadu na únavu. je to vzrušujúce a objavné putovanie. Maminka stíha za nimi, ja sa zdržujem fotením, takže mám veľké meškanie. Púšťam pred seba veľkú skupinu turistov. Skalné steny sú nádherné, rastie tu jarabina, vŕbky, breza – chýba už len kosodrevie bude to tu ako Tatry.

Výstup z Tatárskej lúky mi trvá skoro pol hodiny – rodinka si zatiaľ hore na skalnej vyhliadke robí ďalší piknik. Zhora je veľmi pekný výhľad na protiľahlé Štiavnické Bane a kopce nad nimi. Krátky chodník nás vedie popod úžasne pozohýnané brezy na vrcholovú plošinu Sitna.


Výhľad na Štiavnické Bane


Andezitovým skalným mestom stúpame ako páni, po drevenom schodišti


Exponované polohy - pre nás je to hračka


Pohľad na schodište zhora


Skalné mesto na prahu jesene

1. časť    2. časť    3. časť