Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Vlčia skala (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
27.11.2013

Náš krátky nedeľný výlet smerujeme do Trlenskej doliny. Počasie nás veľmi do kopcov neláka – je zatiahnuté a škaredé. Z Bieleho Potoka odbočujeme do doliny cestou na Vlkolínec. Miernym stúpaním po necelých dvoch kilometroch prichádzame na križovatku ciest – doprava sa odbočuje na Vlkolínec, rovno do doliny vedie už len prašná cesta, doľava sa ide na Vlčiu skalu.

Auto nechávame tu dole a pomaly sa predierame stádom ovečiek, ktoré nám zastali cestu. Za potokom pomedzi chaty stúpame k nášmu cieľu.

Vlčia skala je mohutný travertínový kopec, ktorý vyrástol z výverov na uhličitany bohatých vôd. Na jej temene stojí zaujímavá jezuitská kaplnka – chata. V travertíne je vysekaná terasa, kde sa konajú bohoslužby.

Areál je veľmi pekný a udržiavaný. Okolo Vlčej skaly vedie náučný chodník, nie je príliš navštevovaný, ale je veľmi pekný. My si po ňom prejdeme len pár metrov.

Od jezuitskej chaty je pekný výhľad na vrchy v okolí – Sidorovo, Polčíkovo, Málinô Brdo – trochu z nezvyčajnej strany. Skala je umiestnená v kotlinke a človek sa tu cíti priam pod ochranou vrchov.

Jesenný podvečer je veľmi tichý a napriek škaredému počasiu krásny. Po chvíľke oddychu sa vraciame späť k autu – zostup je rýchly a za štvrť hodiny sedíme vo voze a vraciame sa späť do Ružomberka.


Travertín na Vlčej skale


Biely pórovitý travertín - suťovisko


Detail


Náučný chodník


Trlenská dolina a žulový vrch Polčíkovo


Vzadu Málinô brdo

1. časť    2. časť    3. časť