Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Bebrava (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
27.12.2013

Vodná nádrž Bebrava sa nachádza asi dva kilometre na západ od Krupiny. Postavili ju pomerne nedávno, teda asi pred dvadsiatimi rokmi. Prehradila riečku Bebrava, ktorá preteká krupinskou časťou štiavnického pohoria.

Dolina Bebravy je krásne tiché údolie obklopené lesmi. Z hrádze nádrže je nádherný výhľad na Saský Vrch a okolie Žibritova. Voda v lete je príjemne teplá, dá sa tu kúpať, aj keď len na malej ploche.

Náš dnešný výlet sa odohráva v krásnom počasí, teplé ranné slniečko nás príjemne opeká. Prechádzame sa po hrádzi, decká hádžu skalky do vody. Okrem nás tu niet nikoho. Kocháme sa výhľadom na Krupinu. Kopanice na Sixovej stráni a Ficbergu sú obsypané domčekmi.

Na konci priehradného múra je informačná tabuľa, ktorá nám pripomína, že práve tu, v lokalite Na Petre stál prvý krupinský kostol a osada. Základy kostola boli nakrátko odkryté počas výstavby nádrže. Potom ich opäť zasypali zeminou. Takto „zakonzervované“ sú doteraz.

Zo zvyku obzerám kamene na blízkom poli – andezitové čiernosivé skaly s červenkastým poťahom. V minulosti som na krupinských poliach a medziach našiel pekné hnedé opály, dnes ale nič podobné nevidím.

Ku brehu priplávalo niekoľko kačičiek a nádherný káčer – decká sú vo vytržení. Namiesto skál hádžu teraz do vody svoju desiatu.

Pomaly sa vraciame k autu. To stojí pri rekreačnej budove, a z malého parkoviska je nádherný výhľad na sever – Nová hora, Široké lúky a Mäsiarsky bol. Kopce vytvárajú úžasnú panorámu pod modrým nebom s bielymi obláčkami.

Na východe vidíme malú časť Krupiny nad ktorou vyčnieva typická vežička Vartovky. Krásna atmosféra sa nám dostáva pod kožu. Na rozlúčku nám cez cestu prebehli dva divé bažanty – pre nás, Liptákov úplná exotika. Výborne naladení sa vraciame do Krupiny.


Bebrava


Hrádza a pohľad smerom ku Krupine


Saský vrch - najvyšší kopec okolia


Kopanice pod Sixovou stráňou


Krupinská vartovka


Pohoda letného rána


Lievik z betónu


Krupinská časť štiavnického pohoria

1. časť    2. časť    3. časť