Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Liptovské Revúce (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
6.1.2015

Biedne snehové podmienky v decembri nás vyháňajú hľadať bielu perinu do okolia. Nakladáme ratolesti do auta a vyberáme sa na cestu do Liptovských Revúc. Od nášho veľvyslanca vieme, že na mieste by malo ležať okolo 5 až 10 centimetrov snehu a ľadu.

Cesta z Ružomberka netrvá dlho, za 25 minút sme na mieste. Naša vybratá lokalita je ľahko dostupná lyžiarska plocha – skipark v Nižnej Revúcej.

Počasie je príšerné, vonku mínus 10 stupňov a surový vietor, ktorý dvíha snehové víry. Vystupujeme z auta, balíme detváky ako Eskimákov a vyberáme sa na svah. Lyžiarsky vlek stojí, vietor sneh vyfúkal na tvrdú ľadovú plochu s občasnými závejmi. Poryvy víchrice deti občas zhodia na zadok. Ideálne podmienky pre sánkovačku.

Napodiv stretávame malé dievčatko, ktoré sa aj v nečase vybralo tam kde my. Má 4 roky a je veľmi samostatné.

Lyžiarsky vlek vedie severným úbočím Končitej, jej svahy sa postupne znižujú smerom k Revúcam. Popri vleku vedie žltá turistická značka, ktorá y nás doviedla až na Donovaly.

Z nášho miesta máme celkom pekný výhľad na Revúcku dolinu, nad ktorou sa týči chočská troska Čierneho kameňa. Vetrisko ho čas od času schová za zvírený sneh a obláčik.

Sánkovanie trvá krátko, za pol hodiny sú decká ako cencúle. Odprevádzame malú Revúčanku domov a hrnieme sa do auta. Po rozmrazení nás čaká cesta do Ružomberka.


Nižná Revúca


Autentické dreveneice sa dajú nájsť v každej ulici

1. časť    2. časť