Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Ružomberok – Klačno (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
15.2.2015

Ružomberské sídlisko Klačno je tak trochu mesto samo pre seba. Vzniklo relatívne nedávno na lúkach medzi Ružomberkom a Černovou. Má vlastné obchody, autobusové zastávky, kostol, reštaurácie, školu...

Náš rodinný výlet začíname pri pizzerii California, tu nechávame na parkovisku auto. Prechádzame cez hlavnú cestu a začíname turistiku po poľnej ceste, stúpajúcej na lúky s prekrásnym výhľadom. Nachádzame sa v miestach, kde rieka Váh opúšťa Liptovskú kotlinu a vstupuje do tesného údolia. Sprava sa dvíha skupina vrchov Šípskej Fatry, zľava k Váhu smerujú veľkofatranské doliny Čutkovo a Bystré.

V krásnom jesennon počasí sa ešte na lúkach červenejú kríky kaliny, bazy a šípky. Smrekové lesy zachytávajú posledné závany leta. Septembrová príroda je úžasná. Z vyšších polôh vidíme ďalej, na severe Choč, za Ružomberkom sa rozprestiera Liptov.

Klačno leží na upätí nižšieho zalesneného vrchu, ktorý oddeľuje od seba doliny. Hrabovo a Čutkovo. Cesta po ktorej kráčame by nás doviedla až na Malinô Brdo, Vchádzame do smrekového lesa. Medzi stromami je už chladno, aj dosť tmavo.

Deti mi ukazujú jasno oranžové limonity. Z rúbaniska v lese máme pekný výhľad na našu obľúbenú Kalváriu. po pol hodine prichádzame na rázcestie nad Hrabovom, tu to už decká poznajú a čudujú sa ako sme sa sem dostali.

Otáčame sa nazad a na lúkach si vychutnávame nádherný západ slnka. Vládne tu večerné ticho, len v ďalšie hrmocú vlaky.

Vraciame sa k autu a v pizzerii berieme krabicu s pizzou na cestu. Kým prídeme domov, len sa tak po nej zapráši.


Klačno, dolina Váhu a Šípska Fatra


Limonit vo vápencových puklinách


Elektrovod vedie okolo Ružomberka. Keby sme ho sledovali, prídeme až do Hiadeľského sedla pod Prašivou a ďalej do Pohronia.


Jesenné farby


Nízke zalesnené pahorky medzi Hrabovom a Čutkovom pretínajú cyklotrasy


Ružomberok, vrch Mních a vzadu Chočské vrchy


Vrch Čebrať, pod ním skrachovaná a vytunelovaná textilka

1. časť    2. časť