Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Vlkolínske lúky vo februári (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
29.2.2015

Vychádzka na Vlkolínske lúky v zime je z Ružomberka asi trojhodinová príjemná turistická záležitosť. Štartujem priamo z domu, na nohy si pripínam nové protišmykové „mačky“ Northland a po zasneženej ceste stúpam na Kalváriu. Je nádherné, mrazivé počasie, asi 5 stupňov pod nulou. Kalvária je v tomto voľnom a slnečnom dni plní ľudí, deti sa sánkujú, kopa bežkárov a lyžiarov sa preháňa po svahu.

Čerstvý sneh je nakopený do výšky skoro pol metra, po biednej januárovej nádielke je konečne poriadna zima. Na Kalvárii sa zastavujem a chvíľu sa kochám výhľadom. Stretávam známu rodinku, tak chvíľu klábosíme.

Po štvrťhodinke idem ďalej – vchádzam do lesa. Tu je v zime celodenný tieň, slniečko sem nezasvieti, je citeľne chladnejšie. Mačky na vibramkách držia skvele, drapáky sa s chuťou zahrýzajú do utlačeného snehu a občasného ľadu.

Prichádzam na Orlovskú lúku – som v polovici cesty. Za lúkou sa cesta dostáva do krásneho stúpania popod Veľkú skalu a Sidorovo. Pod ňou sa v hlbine v tme ťahá Hrabovský potok. Napravo vidieť malé farebné vajíčka na šnúre. Lanovka na Malinô Brdo.

Po hodine som na Vlkolínskych lúkach. Tu je tiež veľa ľudí. Kráčam po utlačenom snehu až do sedla Vrchlúky. Tu fučí silný horský vietor. Výhľad je úžasný – za mnou Haliny obsypané snehom, dole podo mnou Trlenská dolina, Vlkolínec. V diaľke Salatín, Revúcka dolina, na obzore Prašivá. Je mi zima, preto sa nezdržujem dlho. Vraciam sa na cestu, tu je bezvetrie a teplo.

Cesta do Ružomberka je príjemná, pretože stretávam spriatelenú rodinu aj s deťmi. Zabávajúc sa a smejúc sme dole za necelú hodinu. Slnko medzitým zapadá za fatranské kopce. Schádzam dole kopcom a po krátkej desaťminútovke som doma.


Ružomberská Kalvária, vzadu Veľký Choč


Smerovník na Kalvárii, vzadu Tlstá hora nad Černovou


Cesta na Malino za Orlovskou lúkou


Cesta na Malino za Orlovskou lúkou


Prichádzam na Vlkolínske lúky


Haliny


Klesajúce slnko na Vlkolínskych lúkach


Výhľad na sever - vzadu Veľká skala a Veľký Choč


Haliny obsypané čertvým snehom


Sedlo Vrchlúky a pohľad na Nízke Tatry


Pohľad do doliny Suché Hrabovo

1. časť    2. časť