Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Z Hnúšte do Muráňa (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
2.5.2015

V rámci pracovnej cesty sa mi naskytla pekná príležitosť previezť sa autom hore Rimavskou dolinou od Rimavskej soboty až po Tisovec a ďalej do Muráňa. Letný deň s upršaným počasím nie je síce priam ideálny na fotenie, aj času je málo, takže cvakám len z auta.

Hnúšťa

Slávne mastencové ložisko pri Hnúšti máme po pravej strane. Odkryv v sivej hornine vidieť zďaleka. Prechádzame okolo. Pomedzi krovie vidíme doteraz obývané malé domčeky – robotnícku kolóniu.

Tisovec

Slávne mestečko je rozoznateľné z veľkej diaľky vďaka obrovskému kameňolomu, ktorý sa nad ním týči do stometrových výšok. Ťaží sa tu vápenec. Obsahuje veľmi veľa červene a hnedo sfarbeného zemitého železitého materiálu – limonitu.

Mestečko je sympaticky ošarpané. Dúfam, že sa veľmi rodákov nedotknem, ale s veľkým lomom vzadu, všadeprítomnými drôtmi a orýpanými stenami domov trochu pripomína Rumunsko.

Za Tisovcom stúpame do nevysokého horského sedla Dielik a po jeho prekonaní sa blížime k Muráňu.

Muráň

Hradná skala, známa Cigánka sa dvíha dovysoka nad okolie. Muránska planina nám odkrýva svoje južné, skalnaté svahy. Nádherný pohľad. Máme tiež krásny výhľad na dolinu vedúcu dolu k Revúcej. Tadiaľ vedie naša cesta ďalej.


Hnúšťa

1. časť    2. časť