Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Malachov - vodopád (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
26.9.2015

Malý výlet s dcérkou do Banskej Bystrice využívame aj na návštevu príbuzných, ktorí majú chatu na Ortútoch v Malachovskej doline. Vonku vládne daždivé a mrholivé počasie, po teplých dňoch sa nám aj 20 stupňov vonku zdá ako november.

Po absolvovanej návšteve sa vraciame Malachovskou dolinou k Bystrici. Vezieme sa pomaličky, obzeráme prírodu, v daždi posmutnelé bukové lesy. Malachovská dolina je malý turistický raj, je tu celá spleť turistických cyklistických a náučných trás a chodníkov. Pritom dolina neponúka žiadne extra úžasné prírodné krásy. Miestni však aj to málo, čo majú dokážu dokonale využiť.

Zastavujeme pri vodopáde. Táto prírodná atrakcia je z polovice ľudským výtvorom – voda vyteká z prerušeného kanála a klesá ku dnu doliny sériou kaskád. Pôsobí veľmi malebne. Nachádza sa v prostredí starého bukového porastu – okolie je takmer pralesného charakteru.

Auto sa dá nechať na maličkom odstavisku na kraji cesty. Miesto s vodopádom je výborne označené, nedá sa minúť. Pre turistov je inštalovaná tabuľa s popisom a fotkami. Serpentínovitým chodníčkom sa dá zísť až na dno doliny. Kto chce, môže sa nechať vodopádom ošpliechať. Aj vďaka dažďu preteká počas našej návštevy pomerne dosť vody – krásne to špliecha a hučí. Dcérka je s vodopádom spokojná.

Je pondelok, takže dolina ne bez víkendových návštevníkov. Som rád, môžeme si ešte chvíľu užiť samotu v prírode. Pri vodopáde trávime asi pol hodiny, potom sa vraciame k autu a spokojní, mierne premoknutí cestujeme do Malachova a domov.

1. časť    2. časť