Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Čutkovo (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
25.11.2015

Výlet do obľúbenej fatranskej doliny začínam v Ružomberku. Sadám na bicykel a voľným tempom prechádzam okolo známeho hotela Áčko smerom na sídlisko Klačno. Odtiaľ zjazdom do Černovej a už som pri ústí Čutkovskej doliny.

Stúpanie je veľmi mierne. Prechádzam okolo posledných domov a rýchlo míňam areál Koliby u dobrého pastiera. Prvá zastávka je pri čutkovskej nádrži.

Priehrada

Postavili ju vo vojnovom roku 1944. Slúži hlavne na ochranu pred záplavami. Nedávno prešla čiastočnou rekonštrukciou. Po hrádzi sa dá bezpečne prejsť – je to zážitok hlavne pre malé deti.

Popod Tlstú horu

Pokračujem stále mierne stúpajúc popod Tlstú horu. Míňam množstvo výletníkov – spodná časť doliny je oddychová zóna pre veľkú časť Ružomberka a Černovej. Dolina sa postupne zužuje. Míňam odbočku lesnej cesty, ktorá vedie popod Pliešku do doliny Bystrô a ďalej až do Ľubochnianskej doliny.

V najtesnejšej časti údolia je kríž. Okolie je pekne upravené, lavička, kvety. Napriek tomu mám na tomto mieste stiesnený pocit – asi preto, že hluk potoka je taký silný, že nič iné tu ani nepočuť.

Stredná časť doliny

Za tiesňavou prichádzam na rozšírené dno doliny. Tu už nestretávam nikoho. Ľudia až takto ďaleko veľmi nechodia. Kochám sa krásnym výhľadom na svahy aj vrcholové partie Málinieho brda. Za kotlinkou sa cesta strmo dvíha – zarezáva sa do svahu. Prudké stúpanie je dlhé asi kilometer. Priamo nad cestou sa týčia skaliská a krásne vápencové odkryvy.

Na mieste, kde sa stúpanie končí sa nachádzajú krásne, tmavočerveno sfarbené druhohorné bridlice a pieskovce.

Chaty

Nasleduje ďalšie rozšírenie doliny – terén je na polkilometrovom úseku úplne vodorovný. Na konci roviny pod dramaticky skalnatým kopcom stoja dve chaty. Jedna skromnejšia pod cestou, druhá oveľa honosnejšia čerstvo zrekonštruovaná.

V doline vládne dokonalé ticho. Počasie je veľmi príjemné, vzhľadom k tomu, že je jeseň dokonca veľmi teplé. Vychutnávam si teda babie leto, fotím okolie. Po polhodine sa zberám k odchodu. Zjazdujem pomaly, cesta dolinou do Černovej mi trvá pol hodiny. Odtiaľ sa už za chvíľu cez Klačno mierim domov.


Čutkovo

1. časť    2. časť    3. časť