Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Začiatok leta na Málinom brde (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
4.7.2016

Výlety bicyklom z Ružomberka na Málinô brdo sú mojou obľúbenou kratochvíľou. Páči sa mi hlavne to, že z mesta sa za necelú hodinku dá dostať do krásneho horského prostredia s hoľami, skalami a fantastickými výhľadmi. Najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob pre cyklistu je samozrejme využiť služby ružomberského Bikeparku, teda vyviezť sa hore z Hrabova lanovkou.

Tých, čo poctivo šlapú hore po vlastných je výrazne menej. Príznačné je aj to, že medzi „šliapačmi“ prevažujú skôr staršie ročníky. Mládeži sa už namáhať nechce.

Cyklotrasa na Málinô je vyznačená po asfaltovej lesnej ceste, človek sa nezablatí a dá sa absolvovať aj v zlom počasí. Alternatívou je využiť lesný chodník, po ktorom vedie modrá turistická značka, má niekoľko zaujímavých, podľa mňa aj nebezpečných pasáží. Pozor – byť ohľaduplný k chodcom je nutnosťou.

Cestou z Ružomberka naberáme prevýšenie najprv veľmi strmo na Kalváriu, potom dlhou rovinkou pod Orlovskú lúku, od nej už strmšie traverzom na Vlkolínske lúky. Z nich poriadnym stupákom posledný kilometer na Málinô.

Lyžiarske a cyklistické stredisko je na začiatku leta pred prázdninami príjemne pokojné, turistov málo, atmosféra pokojná. Skaliská Haliny sa blýskajú bielou farbou, jasnozelená tráva, modré nebo – úžasné...

Na Maline väčšinou končím buď pri hoteli Malina, kde je krásny výhľad na celý masív Máliného brda, alebo vedľa pri bufete pred Májekovou chatou. Odtiaľ sa zase ponúka fenomenálny pohľad na Nízke Tatry, hlavne na vrch Salatín a jeho okolie.

Cesta späť je krátka, aj pri pomalej jazde netrvá zjazd do Ružomberka viac ako 20 minút. Odvážnejší cyklisti sa môžu spúšťať aj po trasách bikeparku – ktoré ja osobne považujem za samovražedné. Aj po asfaltke však treba byť opatrný, autá chodia po nej hlavne v lete dosť často a pri zjazde ich slabo počuť.


Pohľad na Salatín a Sidorovo
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť