Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Malá Smrekovica (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
2.12.2016

Letný dovolenkový deň láka na výlet s deťmi. Počasie je premenlivé, nechce sa nám ďaleko cestovať, takže zas vyhrala konkurz Smrekovica. Štartujeme tesne pred obedom, jesť plánujeme v horskom hoteli. Cesta Vyšným Matejkovým je pokrytá v dolnej časti novým asfaltom, jazda je parádna. Hore je to už horšie, tu je poznať ťažbu kalamity aj zakopávanie káblov. Naše obľúbené parkovisko je dobre rozryte, ale dá sa tu odstaviť auto.

Od križovatky pod suprianskou chatou kráčame tichým horským lesom, žiadne autá nestretávame. Je tu božský pokoj. Po 15 minútach prichádzame na poľanu s hotelom a chatami. Tu odbočujeme na jednu cestičku po turistickej značke na Malú Smrekovicu.

Cesta je vymytá od vody, hlboký jarok odkrýva skalnatý podklad. Kráčame po dokonalej smrekovickej žule. Deti nachádzajú krásne ružové živce a veľké lupene sľudy. Tunajšie pegmatity sú nádherné. Cesta vedie okrajom veľkého kalamitiska. Drevo je už poodvážané, rúbanisko zalesnene, a pre turistov sa otvoril krásny výhľad na Veľkú Smrekovicu, Skalnu Alpu, Vyšné Matejkovo.

Ďalej značka odbočuje na úzky chodník cez prales. Je tu pekná húština, hlasno rozprávame a voláme, aby sme odplašili medvede. Opäť vychádzame na lesný cestu. Po chvíli sme na holiach. Východný svah je odkrytý, zarastený trávou a čučoriedkami. Trháme si túto lesnú pochúťku. Potom vstúpime na vrchol. Rezervácia na Malej Smrekovici predstavuje smrekový horský prales. Je na žule, preto má dosť nefatransky, skôr tatranský charakter. Názov kolkáreň pochádza z ľudovej povesti o Jánošíkovi.

Ďalej nepokračujeme, nachádzame príjemné zákutia, schovávame sa pred vetrom. Deti si dávajú keksy, pijeme čaj. Kocháme sa výhľadom na nízke Tatry. Salatin a Chabenec dominujú. Stretávame prvých turistov, smerujú od Ružomberka na chatu pod Borišovpm. V diaľke na holi vidieť zopár zberačov čučoriedok.

Pomaly sa zberáme k návratu. Cesta k hotelu nám ubieha rýchlo, detváky nachádzajú ďalšie pekné ružové živce. V hoteli si dávame výborný obed, cena je priam ľudová. Spokojní sa vraciame k autu a domov.


Pohľad na Skalnú Alpu


Lúky na Malej Smrekovici. Vzadu Nízke Tatry


Veľká SMrekovica


Cesta po hrebeni Fatry vedie zo Smrekovice až do Ružomberka

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť