Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Augustová Skalná Alpa a Smrekovica (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
30.4.2017

Vychádzka na Skalnú Alpu patrí k rodinnej tradícii v každom ročnom období. Skorá jeseň je vo veľkej Fatre zvlášť krásnym obdobím, takže neváhame a využívame dokonalé jasné počasie na výlet.

Berieme so sebou aj detváky, aby moc nefrflali, tak ich pekne vezieme hore Vyšným Matejkovom až k hotelu (chate) SCP. Tu nechávame auto na križovatke cestičiek. Skalná Alpa sa skvie rovno nad nami.

Obchádzame chatu a po zelenej značke kráčame traverzom východného svahu. Obdivujem nádhernú kosodrevinu, mal by to byť pôvodný horský porast. Pomedzi kosodrevinu rastu roztrúsené jarabiny - krásne červené plody určite lákajú medvede.

Na vrchol Alpy vedie neznačkovaná odbočka, výstup sa skutočne oplatí. Pohľad do doliny Blatná, na západný hrebeň Veľkej Fatry, Martinské hole, na východe Nízke Tatry, Zvolen a Poľana je úžasný.

Je jasno a takmer bezvetrie. Dohľadnosť do nekonečna. Staršia dcérka ma baví rozprávaním o Harry Potterovi.

Skalná Alpa patrí do chočského príkrovu, je budovaná dolomitom a dolomitickým vápencom. Križujú ho žilky bieleho kalcitu. Západný svah kopca je porastený horským nedostupným pralesom, je to prírodná rezervácia.

Schádzame popod kosodrevinu na Močidlá, chránení pred vetrom aj večerným slnkom. Lúky na Smrekovici sa ešte aj dnes spásajú, ovečky proste patria k miestnemu koloritu. Pod Skalnou Alpou sa dokonca ešte za socializmu natáčal na miestnom salaši vojnový film z obdobia SNP. Po lúkach ideme ďalej k hotelu Granit. Otvárajú sa ďalšie výhľady.

Prichádzame k autu. Naša prechádzka sa pomaly končí. Nasadáme a schádzame veľmi pomaly Vyšným Matejkovom na Podsuchú. Tu sa ešte zastavujeme pri hostinci Bodega a potom už rovno domov do Ružomberka.


Pod Skalnou Alpou


Na vrchole Skalnej Alpy. Vzadu Dvorisko a Lysec


Pohľad na Malú Smrekovicu


Dolina Blatná, Perušín a Ľubochnianska dolina


Ešte jeden pohľad na Dvorisko a západný hrebeň Veľkej Fatry


Skalná Alpa - prírodná rezervácia


Pohľad na Veľkú Smrekovicu, Liptovskú Osadu a Nízke Tatry


Rakytov

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť