Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Zimná prechádzka na Vlkolínske lúky (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
6.8.2017

Na Vlkolínske lúky z Ružomberka chodíme v každom ročnom období, ani chladná zima nie je výnimkou. Z mesta sa rýchlou chôdzou dá po chodníku dostať hore za hodinu chôdze. Preto hoci je už januárové popoludnie v pokročilom štádiu, verím si, že sa ešte do tmy stihnem vrátiť.

Z mesta na Kalváriu to beriem v svižnom tempe. Oblečenie mám také skôr jesenné, hriať sa musím pohybom.

Inverzia našťastie funguje. Stačí sa pár metrov dostať nad mesto a hneď je teplejšie. Mám trochu smolu, že chodník z Kalvárie na Vlkolínske lúky je orientovaný tak, že v zime naň slnko takmer nezasvieti. Ale dúfam, že aspoň na niektorých miestach sa snáď slnečné lúče objavia.

Vstupujem do zimného, zamrznutého lesa. Sneh má podobu prašanu, pokrýva zem asi do 15 cm výšky. Chodník je však prešlapaný, netreba sa brodiť. Dokonca je skôr vyhladený. Pre istotu si dávam na topánky „mačičky“. Prichádzam na Orlovskú lúku, kúsok za ňou je úžasné miesto, kde v zákrute sa naskytne krásny výhľad na údolie medzi Sidorovom a Halinami. Slnko čaruje zlatistú farbu snehu. Ticho a nádhera.

V druhej polovici chodník traverzuje už pomerne strmý svah, zarezáva sa doň a prekonáva niekoľko zaujímavých skalných vežičiek. Lesný porast sa mení z čistej smrečiny na zmiešaný bukovo smrekový.

Slnko je v tejto časti mojej trasy už schované za kopcami, našťastie hore už je to len pár so metrov. Prichádzam na lúky, ešte zachytávam posledný oranžový záblesk slnka na skalách. V blízkosti turistického prístrešku sa prezliekam do suchého, nahadzujem vrstvu naviac a chystám sa na návrat. Predpokladám, že po ceste to pôjde omnoho rýchlejšie, takže sa vraciam tadiaľto. Ľudí už veľa nestretávam. Zima je čoraz väčšia, odhadujem že mínus 10 stupňov je určite.

Našťastie zimné stmievanie nie je príliš rýchle, takže ešte za relatívneho vidna prichádzam späť na Kalváriu. Rozsvietený Ružomberok ma víta. Na odpočívadle si ešte dávam čaj z termosky a vraciam sa do civilizácie.


Kalvária nad Ružomberkom


Vchod do ružomberského lesoparku


Dolina Váhu medzi Veľkou a Šípskou Fatrou


Veľká Fatra


Na začiatku chodníka na Vlkolínske lúky


Ešte jeden pohľad na Kalváriu. Ružomberok je ponorený v smogu

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť