Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2006: Krížna (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
28.4.2021

Poldenný výlet na fatranský kopec. Autom z Ružomberka cez Donovaly na Staré Hory. Tu odbočujeme do Tureckej. Prechádzame dedinkou a po ceste stúpame na veľké , parkovisko, na Salaškoch. Začína sa výstup.

Na Líšku

Vedie nás žltá turistická značka, ktorá stúpa priamo hore na Líšku po strmej zjazdovke. Prevýšenie naberáme surovým tempom. Za hodinu sme nad lesom. Horná hranica lesa je vo Veľkej Fatre umelá, tvoria ju zakrslé bučiny. Často sa nachádza už vo výške 1200 metrov. Nad bučinami sa rozprestierajú horské lúky s vysokou trávou.

Je leto a Fatra je nádherne zelená. Trávička je šťavnatá, ovečky na salašoch sa tešia. My prichádzame na Líšku, k rozpadajúcej sa budove lanovky. Sme na bočnom hrebeni, otvára sa čiastočný výhľad na sever a východ. Obchádzame Majerovu skalu, už sme vyššie ako ona. Stúpanie je teraz oveľa miernejšie.

Bočným hrebeňom

Sprava sa pripája cestička, ktorá vedie z Rybovského sedla. Vrchol Krížnej je na dohľad. Je nádherne, síce oblohou plávajú husté mraky, ale sú vysoko a dážď zatiaľ asi nehrozí. Tempo už máme pomalé, viac si vychutnávame výhľady.

Krížna

Výstup končí, sme na Krížnej. Vrch je ozdobený vojenskou základňou s kopou radarov (či čoho). Podľa Krížnej je pomenovaný krížňanský príkrov. Súbor hornín s prevahou slieňovca. Na vrchole trochu fúka. Prechádzame okolo budovy a obdivujeme nádherný výhľad.

Východ

Pred nami Majerová skala, Za ňou Starohorské vrchy, Nízke Tatry, Prašivá, Donovaly. Hrebeň Zvolena.

Severovýchod

Pred nami bralnaté Ostré brdo, Revúcka dolina, hrebeň Veľkej Fatry, Ploská, Rakytov, Smrekovica.

Sever

Hlavný fatranský hrebeň. Frčkov, Ostredok, Suchý.

Severozápad, západ

Hrebene a doliny Bralnej Fatry. Ostrá, Tupá, Smrekov.

Juh

Pred nami Japeň. Strmá dolinka Ramžina. V diaľke vidno Banskú Bystricu a Zvolen. Kremnické vrchy, Javorie, Poľana.

Zostup

Vraciame sa tou istou cestou, ako sme stúpali hore. Poobedie už pokročilo, tiene sa predlžujú, slnko sa kloní k západu. Zostup priamo dole je síce nepríjemný, ale zato rýchly. Potom opatrne autom do Tureckej a odtiaľ už len domov. Celý výlet aj s cestou sme stihli za popoludnie. Dovidenia, Krížna.


Výhľad z večernej Krížnej na západ - smerom ku Kráľovej studni
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť    3. časť    4- časť    5- časť    6. časť    7. časť