Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Vyhne (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
26.10.2009

Do Vyhní cestujeme tentokrát za celkom prízemným cieľom – chceme sa okúpať. Termálne kúpalisko zvané Vodný raj garantuje aj v máji teplú vodu. Cesta cez banskú Štiavnicu trvá z Krupiny takmer hodinu, po cestách necestách je to síce len 37 kilometrov, ale len málokedy si môžeme dovoliť väčšiu rýchlosť ako päťdesiatku.

Do Vyhní prichádzame predpoludním, nechávame auto na parkovisku pred kúpaliskom a hrnieme sa dnu. Slečna pri pokladni nám predáva hodinové lístky a ubezpečuje nás, že voda je príjemne teplá.

Vychutnávame si pohodu na takmer prázdnom kúpalisku – kto by už v máji išiel za vodou do Vyhní, máme to tu takmer celé pre seba. Luxus, nerezové bazény, vonku 26 stupňov...

Aby sme celkom nehliveli, sem tam si zaplávame, inak však dávame pozor na našu ratolesť, ktorá sa čľapká v detskom bazéniku.

Kamenné more

Z kúpaliska máme pekný výhľad na kopec Kamenná, ktorý je na opačnom svahu doliny. Vrch je známy „kamenný morom“, je to prírodná rezervácia.

Kamenné more vo Vyhniach je vzácny prírodný úkaz – v slovenských neovulkanitoch určite ojedinelý. Vzniklo na svahu ryolitového kopca, ktorého súčasná výška je približne 470 metrov nad morom. Kamenné more sa vyznačuje značnou rozlohou. Prevýšenie je približne 100 metrov.

Vzniklo pravdepodobne mrazovým zvetrávaním a oddeľovaním sa ryolitových blokov. Zachovalo sa holé, bez lesného porastu, len na niektorých miestach sa uchytilo niekoľko odolnojších drevín – brezy, duby a nejaké krovie. V hornej časti kopca vidieť aj kompaktnejšie skalné útvary – akési bralce.

Ryolity

Horniny v kúpaliskovom oplotení. Čerstvo nalámaný ryolit, z ktorého je postavený plot kúpaliska je zaujímavým malým „múzeom“. Vidíme tu všetky možné farby horniny – od bielej cez sivú, hnedú, žltú, červenkastú, tmavočervenú, mäsovočervenú, sivozelenú. Na niektorých miestach sú v nej pekné dutinky s kremitou výplňou – niekde sú to chalcedóny, sem tam aj drobné kryštáliky kremeňa.

Pred areálom kúpaliska je socha (busta) významného budovateľa kúpeľov – Dr. Štefana Bolemanna. Za jeho účinkovania vo Vyhniach dosiahlo kúpeľníctvo najväčší rozmach.

Travertín

Na druhom konci kúpaliskového areálu nájdeme obkľúčený tenisovými dvorcami známy Vyhniansky travertín. Ťažko povedať, či mu takéto „oplotenie“ prospieva alebo naopak, pravdou však je, že si ho takto možno poobzerať len z diaľky – cez oká drôtenej siete plota. Travertín je pomerne mäkký, pórovitý, s častými odtlačkami konárikov, trávy a listov (hlavne bukových).

Našu návštevu vo Vyhniach zakončujeme slávnostným obedom v hoteli Sitno – asi kilometer hore kopcom od stredu obce. Dobre nasýtení a spokojní vyrážame smerom k Banskej Štiavnici.

204 (57K)
Kamenné more z vyhnianskeho kúpaliska

1. časť    2. časť