Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Málinô Brdo - Vlkolínske lúky (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
3.5.2010

Povzbudení krásnym jarným počasím vyrážame spolu s mojou štvorročnou dcérkou z domu pod Ružomberskou kalváriou na výlet. Naším cieľom sú tentokrát Vlkolínske lúky – krásne lúčnaté sedlo medzi Malinom Brdom a Sidorovom. „Dietko“ je naladené vcelku veľmi dobre, preto dúfam, že našu turistiku neskalí žiadna nepríjemná príhoda.

Prvú časť výletu – výstup na Kalváriu zvládame dobrým tempom ešte celkom čerství približne za desať minút. Turistka dostáva cukrík, ktorý ju má motivovať k ďalším podobným excelentným výkonom. Na Kalvárii sa chvíľu kocháme výhľadom na Liptov, keďže však fučí dosť silný vietor, postupujeme rýchlo ďalej do lesa, kde sa pred ním schováme medzi stromami.

Cesta na Málinô Brdo vedie 4 kilometre cez les, postupne sa zo západného smeru točí priamo na juh. Prvé dva kilometre stúpa pozvoľna hustou smrekovou horou po malú lúčku nazývanú Orlovská (alebo Orolská), ďalej vedie už ostrejšie zarezaná do západného svahu Sidorova až po Vlkolínske lúky.

Cesta sa na viacerých miestach doslova zahryzla do skalného podložia a umožňuje nám sledovať tunajšie horniny vo viacerých veľmi pekných odkryvoch.

Prvý odkryv

Asi kilometer nad Orlovskou lúčkou nachádzame najväčší z nich, s výškou odkrytej horniny takmer desať metrov. Proti zosúvaniu je zabezpečený dokonca betónovým múrikom s oceľovým zábradlím. Tento je často poškodený kamením a hornina padá často dolu na vozovku.

Na tomto prvom odkryve môžeme sledovať dve veľmi odlišné horniny, ktoré na seba už z diaľky upozorňujú výraznou farebnou zmenou. Spodná časť odkryvu predstavuje typický ostrohranný „chočský“ dolomit. Sivá hornina sa rozpadná na drobné hranolčeky, ktoré sa ako štrk sypú dole. Dolomit obsahuje tenké biele kalcitové žilky. V hornej časti odkryvu vidíme žltohnedý vrstevnatý „slienitý“ vápenec. Zvetráva vo väčších blokoch a obsahuje podiel ílovitej zložky.

Druhý odkryv

Kráčame stúpajúc ďalej. Cesta sa dvíha niekoľko desiatok metrov nad dnom potoka. K druhému zaujímavému odkryvu prichádzame po prejdení ďalších asi 500 metrov. Veľký zárez do svahu – lom je „vyrúbaný“ tiež v dolomite v úzkej suchej dolinke, kde cesta prekonáva pomerne prudkú zákrutu.

V tejto hornine sa kalcitových žiliek nachádza oveľa viac ako na predošlom odkryve.

Tretí odkryv

Len niekoľko sto metrov ďalej hore svahom prídeme k skalám, tentoraz z hnedastého vápenca a slienitého vápenca. Pri troche šťastia možno nájsť v hornine „vrstvičky“ zelenkastej farby. Podľa literatúry by sa mohlo jednať o glaukonitický vápenec.

Vlkolínske lúky

Na Vlkolínske lúky prichádzame už dosť unavení po približne jeden a pol hodinovej chôdzi. Vládne tu fantastické počasie s nádherným výhľadom na modrú oblohu. Priamo nad našimi hlavami sa do výšky dvíhajú skaly Haliny, pri lese ležia ešte menšie kopy starého snehu ale na žltej lúke už vidíme kvitnúť prvé šafrany – znak toho, že jar je už naozaj tu.

Oddychujeme na lavičkách, dcérka našťastie nie je príliš unavená. Dávame si čajík a pomaly zostupujeme dolu cestou k Ružomberku. Ešte raz prechádzame popri našich odkryvoch. Na jednom mieste máme možnosť vidieť aj trošku do diaľky – medzerou medzi stromami vykúka bralnatý vrchol malofatranského Rozsutca. Potešení vydareným jarným výletom schádzame za necelú hodinu späť domov.

182
Málinô Brdo - Haliny

192
Prvý odkryv

187
Druhý odkryv

184
Tretí odkryv

1. časť    2. časť