Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Hrabovo - Veľká Fatra (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
20.5.2011

Naša obľúbená lokalita je dobre prístupná v každom ročnom období. Chodíme sem na výlety peší na bicykli aj s kočíkom. Auto nechávame stáť na parkovisku pri hoteli.

Pokračujeme peši popri potoku okolo hotela FatraPark a niekoľkých chát do lesa a potom serpentínou k veľkému odkryv nad cestou. Tu obdivujeme pekné ílovité bridlice. Od cesty je dobrý vzhľad na druhú stranu doliny ponad lyžiarsku zjazdovku. Za ňou vidíme vrchy Veľká skala a Sidorovo.

Smrekovým lesom pokračujeme k zákrute kde sa pripája cesta od sídliska Klačno. V strmom svahu obdivujeme ďalší odkryv tentokrát v hnedosivom vápenci. Obsahuje aj oranžové limonitové vrstvy. Kamenné bloky sú pokryté bielym povlakom sintra.

Po dvoch kilometroch prídeme na koniec asfaltovej cesty. Je tu sklad dreva a stará lesná škôlka. Ponad stromy máme obmedzený výhľad na kopce Šípskej Fatry aj do doliny Čutkovo a na Tlstú horu. Cesta po ktorej sme išli je označená ako cyklotrasa a končí v Čutkovskej doline.

Od parkoviska kde sme nechali stáť auto je po koniec asfaltu asi dva kilometre. Prechádzka aj s návratom sa dá absolvovať približne za jednu prípadne jeden a pol hodiny. Úvodná časť túry sa môže absolvovať aj v rámci výletu na blízke Malino brdo.

378
Vpredu zjazdovka z Malina Brda, vzadu prevažne dolomitový
horský chrbát s kopcami Veľká skala a Sidorovo

378
Limonitové vrstvičky vo vápenci


Hrabovo

1. časť    2. časť