Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Ružomberok - Krkavá skala - Vlkolínec (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
23.6.2011

Jarný cyklovýlet na Vlkolínec začínam v Ružomberku. Prechádzam mestom a pokračujem k hostincu Gejdák. Sledujem zelenú turistickú značku ktorá vedie okolo Sidorova na Vlkolínske lúky.

Prichádzam k záhradkárskej osade Janova dolina. Tu cesta začína prudko stúpať, asfalt vystrieda šotolina, takže zosadám a pekne bicykel tlačím. Stúpanie je naozaj strmé, za trištvrte hodinu od štartu však už oddychujem pod Krkavou skalou. Prevýšenie z Ružomberka je asi 250 metrov.

Z lúky je fantastický výhľad na Liptov, mesto Ružomberok, vzdialené Západné Tatry. Na severe majestátny Choč, skaliská Sokol nad dolinou Kramariská. Ponad sedlo Brestová, kadiaľ prechádza cesta do Dolného Kubína vidieť časť Oravskej magury. V hĺbke pod sebou počujem hučať hlavnú cestu do Banskej Bystrice. Pomedzi stromy sa belejú domčeky mestskej časti Biely Potok.

Cesta do Vlkolínca vedie teraz už viac menej po vrstevnici okolo východného svahu Sidorova. Na piatom kilometri ešte jedno strmšie stúpanie a už sa preklápam do Trlenskej doliny. Napriek silnému protivetru zastavujem a kochám sa pohľadom na rozložitý Šiprúň, ktorý sa predo mnou odhaľuje v plnej nádhere.

Smerom na juh je výhľad tiež veľmi dobrý, Revúckou dolinou až po vrch Zvolen nad Donovalami. Teším sa z nádherného výletu, prezliekam prepotené tričká, nahadzujm vetrovku a klesám k Vlkolíncu. Dedinou prechádzam bez zastavenia, je tu kopa turistov, zvedavcov. Niekoľko fotiek však predsa len robím na parkovisku pod „vrátnicou“.

Nádherné fatranské lesy žiaria čerstvou zeleňou, Napokon opustím idylickú atmosféru a spúšťam sa trojkilometrovým zjazdom dolu Trlenskou dolinou do Bieleho Potoka. Posledných sedem kilometrov do Ružomberka absolvujem po starej známej korytnickej cyklotrase. Výlet mi trval aj s prestávkami jeden tri štvrte hodiny.

01
Cesta z Ružomberka na Vlkolínec stúpa popod vrch Sidorovo

02
Pohľad spod Krkavej skaly na sever k Ružomberku.
Vzadu vľavo vrch Čebrať, vpravo Veľký Choč

03
Pohľad na východ do Liptovskej kotliny. Vzadu Západné Tatry.
V popredí dolomitový lom pri Ružomberku

04
Cesta na Vlkolínec. Vzadu lomy v sedle Biela púť

05
Zastávka pod Vlkolíncom. Pohľad na Šiprúň a do Trlenskej doliny

1. časť    2. časť