Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Sielnická poľana – Brestová v Kremnických vrchoch (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
8.5.2012

Druhý pekný výlet, ktorý sa mi podarilo počas jesennej kúpeľnej liečby absolvovať bol na Sielnickú poľanu. Toto horské sedlo sa nachádza vo východnej časti Kremnických vrchov. V zahmlenom Ružomberku sa len ťažko dá predpovedať, aké bude počasie vo Zvolenskej kotline, keďže však vyrážam až okolo deviatej, dúfam, že hmly sa postupne rozplynú.

Tak sa aj deje, od Donovalov ma opäť víta jasné, žiarivé slnečné predpoludnie. Cestu do Bystrice zdolávam za necelú hodinu, po diaľnici je do Sielnice ešte asi 15 kilometrov. Sielnica je pomerne veľká dedina, terén rovnomerne mierne stúpa k horám.

Sielnická dolina je sprístupnená dobrou asfaltovou cestou až do jej záveru. Stúpanie je veľmi mierne a rovnomerné, až na strmší posledný kilometer. Preto je obľúbeným cieľom cyklistov. Novembrové predpoludnie, navyše v pracovný deň nie je veľmi časom turistov, preto som si mohol vychutnať dokonalú samotu. Pomaly sa kochajúc nádhernými farbami bučín som došiel až na miesto, kde je parkovisko – pred lyžiarskym „strediskom“.

Horná časť doliny sa za posledné roky zmenila – pamätám si ju ešte z liet deväťdesiatych, keď sme sem chodili zo školy na praxe. Hoci už vtedy tu bol postavený jednoduchý lyžiarsky vlek, bolo tu oveľa pustejšie a myslím že Vďaka tomu aj krajšie.

Na mieste kde nechávam auto vidím známky stavebného ruchu, aj naskladaný materiál, všetko je našťastie momentálne opustené. Vládne ticho, na oblohe krúži lietajúci dravec. Vyberám paličky, ruksak a vidím, že fotoaparát zostal zabudnutý doma. Klasika – balenie na poslednú chvíľu.

Vybavený stúpam po ceste, ktorá točí prudkou zákrutou doprava. Známky stavby miznú, kráčam mladým bukovým porastom, zaplavený žltou a červenou farbou a úžasne modrou oblohou.

Sielnická poľana – teda Brestová je sedlo medzi vrchmi Laurín a Veľký Son. Je to trávnatá plošina a nachádza sa už v horských polohách – nadmorská výška sa blíži 900 metrom. Prichádzam na lúku a hneď registrujem zásadnú zmenu oproti minulosti – je tu rozostavaná budova budúceho hotela. Na stavbe pracuje skupina majstrov, dávame sa do reči – sú prekvapení, že tu vidia turistu – ešte sa im to tu vraj nestalo. Som rád, že pracujú potichu – podľa toho, čo hovoria už zabezpečujú stavbu na zimu.

Prichádzam na miesto, kde sa moja cesta stretáva s červenou hrebeňovou značnou, vedúcou od Kováčovej až na Kremnickú Skalku a ďalej. Prechádzam po lúke smerom k Veľkému Sonu miernym stúpaním. Otvára sa mi obmedzený, ale pekný výhľad na Laurín a okolité vrchy, tiež na Sielnickú dolinu. Kremnické vrchy majú v tejto svojej časti charakteristickú siluetu - kto ju raz vidí, už ju nezabudne.

Toto sopečné pohorie má podobne ako Štiavnické vrchy podobu stratovulkánu, ktorý ešte tektonické pohyby dosť „potrhali“. Rysy dávnej sopky sú však badateľné – dlhé lávové prúdy stekajúce k okrajom, plytké doliny. Z hornín tu máme zastúpené asi len andezity a ich tufy – v okolí Kremnice je to už pestrejšie. Andezity na Sielnickej poľane sú nezaujímavé, majú však viditeľné výrastlice amfibolov. V odkryvoch vidíme aj nahromadené ílovité minerály.

O dolinu ďalej na sever – v blízkosti Badínskeho pralesa sa nachádzajú malé lomy, známe výskytom pekných vzoriek jasnozeleného nontronitu.

Kochám sa ešte chvíľu výhľadom, fotografujem aspoň mobilom okolie, brodím sa čučoriednikom a teším sa z krásneho dopoludnia. Celkovo mi to tu pripomína obľúbenú veľkofatranskú Smrekovicu – reliéf je podobný, sem tam smreky, čučoriednik na kyslom podloží aj pomerne vysoká poloha. S ľútosťou schádzam späť k rozostavanému hotelu, lúčim sa s chlapmi a pomaly zostupujem k autu.

Dolinou cestujem pomaly – vyžívam sa v krásnom dni a snažím sa predĺžiť si výlet čo sa dá. Od Sielnice už len za päť minút prejdem po diaľnici do Kováčovej a môj kúpeľný proces môže veselo pokračovať.

483
Sielnická poľana - horské sedlo s rozostavaným hotelom v srdci Kremnického pohoria


Andezitové vežičky v lesnom poraste pod Brestovou


Sielnická poľana - Brestová na mape

1. časť    2. časť    3. časť