Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Upršaná Kremnica (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
28.9.2012

Zlepšenie počasia, ktoré nám zdvihlo náladu počas výletu k Ortútskemu jazierku a ložisku pod Jazerom bolo žiaľ len dočasné. Ďalší deň ráno sa na nás obloha opäť mračí a hrozí, že sa z nej čoskoro začnú valiť prúdy vody. Rozmýšľame, čo s načatým dňom, a vymýšľame výlet autom do Kremnice.

Cestujeme najprv cez Malachov do Banskej Bystrice, potom starou cestou cez Sliač, okolo Zvolena a ďalej dolinou Hrona k Žiaru nad Hronom. Tu sa na nás naozaj začína spúšťať hustý a vytrvalý dážď. Do Kremnice prichádzame okolo desiatej predpoludním. Vďaka počasiu musíme naše plány trochu poopraviť – z celodennej prechádzky mestom a návštevy hradu sa stáva prehliadka múzea s expozíciou „Líce a rub peňazí“.

Auto zanechávame južne od mestského úradu pri ceste k hotelu Veterník. Obliekame mládež do pršiplášťov a vystrojení proti vode kráčame ulicou okolo špitálskeho kostola. Za desať minút sme pri barbakane, chvíľu nato už vstupujeme do múzea. Ešteže je Kremnica tak malé mestečko.

V múzeu sa fotiť nesmie, tak sa krotíme. Na prízemí si na veľkom kláte so staršou dcérkou skúšame vyraziť pamätnú mincu, kupujeme lístky a začíname prehliadku. Výklad, hoci je výborný, naše drobce moc nezaujíma, sme radi, že trvá len niekoľko minút.

Prehliadku začíname zhora – v múzeu je moderný výťah aj schodište. Vnútro je riešené kombináciou zachovanej starej a novodobej architektúry. Nevyzerá to zle. V jednotlivých expozíciách sú vystavené historické mince, medaily, bankovky, v podzemí nachádzame „repliku“ bane s vozíkmi a baníckymi nástrojmi. Zaujímavé sú vystavené kremnické nerasty v pekných vzorkách - krásne sú hlavne antimonity.

Autori expozície zjavne pochopili, že malé deti z výstavy veľa nemajú, preto na každom poschodí inštalovali stolík s papiermi, ceruzkami a inými drobnosťami, ktoré ich zaujmú. Zatiaľ čo my si pozeráme výstavu, môžu sa „kultivovane“ zabaviť :-)

Po hodinovej prehliadke opúšťame vľúdne a hlavne suché múzeum. Dážď je okolo poludnia slabší, tak sa prechádzame po námestí. Obdivujeme hlavne morový stĺp s pozláteným vrcholom. Prechádzame a obzeráme okolo všetkých domov, až dozadu k starej mincovni. Na chvíľu sa zastavujem v obchode s minerálmi na západnej strane námestia. Na predaj sú predovšetkým minerály zo sveta, našich je veľmi málo.

Ešte skúšam nahovoriť rodinu na návštevu hradu, alebo aspoň expozície zberateľstva na námestí, nemám však úspech. Prechádzame teda opäť kremnickým barbakanom a hľadáme miesto, kde by sa dala objednať nejaká pizza, ktorú by sme si mohli vziať so sebou do auta.

Cesta z Kremnice do Malachova prebieha už opäť v hustom daždi. Z okien obdivujeme dominantu doliny – Jastrabskú skalu a zaujímavé skalné steny na ryolitoch pri Starej Kremničke. Ešte zastavujeme kvôli nákupu vo Zvolene. Dážď sa mení na skutočný lejak a záverečná cesta na chatu Ortúty pripomína skôr október ako leto. Napriek tomu sme ale radi, že sa nám podarilo deň využiť a spokojní sa tešíme na teplo kozuba.

Viac o expozícii: http://www.muzeumkremnica.sk/sk/lice-a-rub-penazi

312 (72K)
Slávny morový stĺp od Dionýza Stanettiho

318 (56K)
Severná strana námestia

1. časť    2. časť    3. časť