Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Banská Bystrica - Flos (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
9.10.2012

Náhle popoludňajšie vyčasenie v Kremnických vrchoch nás láka k ďalšiemu výletu. Je už neskoré popoludnie a v Malachovskej doline začína byť tma, preto sadáme do auta a spúšťame sa smerom k Banskej Bystrici.

Prichádzame do Malachova, dedinská cesta je rozrýpaná v dĺžke asi dva kilometre - vezieme sa dvadsiatkou. Za štvrťhodinu sme však predsa len v Bystrici. Pôvodne plánujeme výlet na Suchý vrch. Cesta z Malachova vchádza do Bystrice pri sídlisku Fončorda. Odbočka na Suchý vrch je asi 50 metrov ďalej, takže začíname hneď prudko stúpať. Prechádzame vilovou štvrťou, stupák je veľmi strmý. Asi po jeden a pol kilometri už sme opäť mimo mesto.

Flos je vyvýšenina nad Bystricou, kde končia vleky a na rozľahlých lúkach sa dá dobre parkovať. Na Suchý vrch nás prechádza chuť - v slnečnom jase vystupujeme z auta a prechádzku mienime realizovať tu.

Nad Bystricou nachádzame celé skupiny ľudí - prišli sa pokochať úchvatným výhľadom a nadýchať skvelého vzduchu. Ani sa im nečudujem, je tu fakt úžasne. Kráčame smerom k Suchému vrchu na západ a fotíme, čo nám sily stačia.

Na severe vyčnieva fatranská skupina Krížnej, pred ňou vrchy a doliny okolo Harmanca. Ďalej na severovýchode dominuje výhľadu Panský diel, ktorého charakteristický oblý vrchol je nepomýliteľný. Nad Bystricou sa týči železná televízna veža, držia ju laná. Podobná je tej na kremnickej Skalke. Kopec, na ktorom stojí má meno Laskomer.

Na severovýchod sa vinie reťaz Nízkych Tatier - od Prašivej až po vzdialený Ďumbier, ktorý sa ešte dá rozoznať v čírom, akoby septembrovom vzduchu.

Východ patrí Veporským vrchom - Ľubietovský vepor sa takisto nedá s iným kopcom pomýliť. Juhovýchodný obzor zaberá stratovulkán Poľana - dvíha sa do takmer 1500 metrovej výšky. Vzadu, už smerom na juh za Zvolenom vidíme Javorie - reťaz nesúvislých vrchov.

Výhľad smerom na juhozápad a západ je už obmedzený blízkou hradbou Kremnického pohoria. Malachovská dolina je priamo pod nami. Za ňou na hrebeni posadené Horné Pršany. Hrebeň ďalej pokračuje až k Hornej skale. Na západ vidíme naozaj len pár kilometrov - výhľad uzatvára zalesnený Suchý vrch.

Prechádzame sa po asfaltke smerom k nemu, až kým neprídeme k prvým stromom kde je už tieň. Usudzujeme, že nám to asi aj stačí a obraciame sa späť k autu, hoci sme prešli len čosi vyše kilometra. Slnko sfarbuje už lúky do žltkasta - akési prvé náznaky toho, že leto sa pomaly začne preklápať do jesene. Autom sa vraciame späť do Bystrice a rozbitou malachovskou cestou za štvrťhodinu na Ortúty.

540 (38K)
Bystrické sídlisko Sásová, v diaľke Nízke Tatry - Prašivá, Veľká a Malá Chochuľa


Mapa

1. časť    2. časť    3. časť