Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Panský diel v lete 2013 (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
28.10.2013

Z Ružomberka vyrážame autom okolo desiatej hodiny predpoludním, máme namierené pôvodne do Banskej Bystrice. V Ružomberku vládne škaredé počasie s prehánkami, dúfame, že južne od Nízkych Tatier bude lepšie.

Naše nádeje sa plnia dokonale – od Starých hôr cestujeme v slnečnom jase. V Bystrici sa teda dlho nezdržiavame a smerujeme hore do vrchov. Cesta na sedlo Šachtička je strmá a autíčko sa trochu zapotí. Nechávame ho odstavené asi 500 metrov pod vynoveným luxusným hotelom Šachtička. Napriek letu a krásnemu počasiu, je tu veľmi málo ľudí, čo nás celkom teší.

Narýchlo plánujeme trasu, napokon víťazí variant – Panský diel. Modrá značka zo sedla vedie traverzom okolo kopca – obtáča ho zo severnej strany na južnú v miernom stúpaní.

Škoda, že krásne výhľady na Veľkú Fatru Španiu Dolinu už viac-menej zarástli mladou horou. V období bez listov je to trochu lepšie, ale takto v lete máme vyhliadky len sporadické. Detváky odvážne stúpajú s nami.

Prechádzame oblúkom na južnú stranu kopca – otvára sa nádherný výhľad na Zvolenskú kotlinu, Kremnické vrchy, neskôr Poľanu, Veporské vrchy a vzdialené Štiavnické vrchy s Javorím.

Počasie je slnečné ale chladné – typické vyčasenie po prechode frontu. Dohľadnosť úžasná. Panský diel je ľudoprázdny, zato stretávame čriedu ovečiek – rozvaľujú sa pod bučkami a obzerajú si nás. Všade ležia ich hovienka – máme čo robiť, aby sme ich všetky obišli.

Vrchol kopca je holý a poskytuje nádherný kruhový výhľad. Vidíme aj ďaleko na východ – reťaz Nízkych Tatier je viac zatiahnutá oblakmi, Veľká Fatra na severe sa vyložene mračí. Podľa všetkého tam celkom slušne leje.

Na Panskom dieli slušne fučí, obliekame deti, dávame si drobný obed a pomaly sa otáčame. Popri ovečkách sa vraciame, fotiac prírodu aj seba. Sledujeme horniny – v blízkom okolí cesty nachádzame najviac slieňovce. Kalcitové žilky sú všade, ale žiadna nádhera to nie je. Z jednej vyhliadky máme pekný pohľad na šachtu Ludovika v Španej Doline.

Po návrate na Šachtičku zvažujeme možnosti lacnej reštaurácie v okolí. Napokon sa rozhodujeme pre Starohorku. Takže mierime dolu k Bystrici a rýchlo po hlavnej ceste na sever. Medzičasom sa spúšťa hustý dážď, takže sme veľmi radi, že sme výlet stihli v peknom počasí. Obed je vydarení a my sa spokojne vraciame domov.

01
Kremnické vrchy, Skalka, Tabla, Vyhnatová, celkom vpravo dedinka Kordíky

02
Ovce poskrývané v húštinách

03
Pohľad dole smerom ku Kostiviarskej

04
Okolie Horných Pršian, vzadu vykúka vrch Sitno v Štiavnických vrchoch

05
Vrcholová fotografia


Panský diel a Šachtička

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť