Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Richtárová po zime (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
9.5.2013

Naša jarná výprava do Richtárovej začína v predpoludňajšom čase, cesta na Staré Hory trvá necelú hodinu – akurát včas na to, aby sme stihli obed v Starohorke. Halušky tu robia výborné, takže detváky si pochvaľujú.

Po hodinovej pauze spokojne vyrážame autom do Richtárovej. Odbočka do doliny je hneď pri známom starohorskom kostole – bazilike. Našťastie, dolina je prístupná autom až k banským dielam. Slnko ešte nie je tak vysoko, aby svietilo až na dno tmavej doliny, ale v Richtárovej je situácia lepšia. Auto nechávame stáť na “parkovisku“ pod haldami. Deti sú vyzbrojené kladivkami, manželka trpezlivosťou – začíname výstup do kopca.

Minerálov je všade veľké množstvo. Veľmi pekné sú veľké kusiská sideritu. Tie sa nachádzajú hlavne na spodnej časti háld. Všadeprítomný malachit je pre deti málo zaujímavý – neleskne sa a pôsobí špinavo. Oveľa viac sa im páčia veľké kusiská bieleho sadrovca a kremene s lesklými chalkopyritmi.

Vzoriek je za chvíľu plná taška, nechávame ju pri cestičke a stúpame hore naľahko. Asi v polovici háld nachádzame červenú dodávku a v jej blízkosti trojicu nadšencov ktorí roztĺkajú kamene.

Pri haldách stojí niekoľko domčekov – dnes prerobených na chatky. Slniečko sa zubatí nad smrekovou horou, stúpame až na koniec cesty, kde stojí osobné auto. Tabuľka nám oznamuje, že ďalej je už súkromný pozemok, hore vidieť chatu a počuť rúbanie dreva. Rešpektujeme majiteľa a pomaly zostupujeme do doliny. Berieme svoju tašku a robíme malú pauzu deťom. Zdravíme sa so zberateľmi. So staršou ratolesťou ešte ideme bokom pozrieť krásnu dreveničku. Slniečko je už tesne nad hrebeňom, ale ešte stále na nás svieti.

Napokon končíme pri aute. Cesta dolinou v tmavom tieni je takmer strašidelná. Od Starých Hôr sa za hodinu vraciame domov.

154
Haldy v Richtárovej

179
Z háld sa odváža materiál, vďaka čomu sú dobre sprístupnené cestou

230
Zberatelia

249
Starý jaseň

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť