Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Bully - Polianka - Donovaly (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
29.9.2013

Malý výlet do blízkeho okolia Donovalov začíname na malom parkovisku na križovatke ciest medzi Donovalmi, Bullami a Poliankou. Staré lipy, pod nimi kríž, prekrásny výhľad na Donovaly, Zvolen, Prašivú.

Do osady Bully je len pár sto metrov dolu kopcom. Prechádzame dedinkou, všade sú chalupári, ale je tu krásne ticho. Pri kaplnke na miniatúrnom námestí chvíľu postojíme.

Za dedinou asfaltka končí. Kráčame teraz po lesnej ceste, ktorá je vysekaná do pomerne strmého svahu v kremenci. Pomedzi stromy máme pekné výhľady na blízku Fatru. Vedie nás kombinácia turistickej aj cyklistickej značky. Prichádzame k lúke, ktorá je celá oplotená, pretože na nej stojí vodný rezervoár. Pásmo hygienickej ochrany chodník obchádza strmým stúpaním cez les. Máme však možnosť obdivovať a fotiť krásne kremencové skalné útvary, čo nie je až taká bežná vec.

Skaliská trčia v lese do výšky cca. troch metrov. Pôda je tu veľmi neúrodná, podzolová. Najlepšie sa na kremenci darí smreku, pokiaľ je dosť vlahy. Po zdolaní strmého stúpania vychádzame na rozľahlú lúku, ktorá stúpa do najvyššieho bodu našej dnešnej trasy. Sprava aj zľava vidno v lese kalamity, v tejto časti však nie príliš rozľahlé.

Na vrchole stúpania je turistický smerovník. Tu sa aj mienime obrátiť. Zľava sa na nás mračí oblý vrchol Hrubého vrchu, smerom dole pokračuje nevýrazný hrebeň Starohorských vrchov až k Panskému dielu. Ten ľahko rozoznávame vďaka vežičkám a stožiarom. Trošku viac vpravo sa hrbatia Kremnické vrchy a Krížna s okolím. Počasie nie je práve najlepšie, takže výhľad je predsa len obmedzený.

Po oddychu sa vraciame k oplotenému rezervoáru. Obchádzame ho po lesnej ceste sprava, všade je po dažďoch veľa blata. Mierne stúpame a prichádzame na miesto, kde sa napájame na červenú turistickú značku – Cestu hrdinov SNP. Lesné porasty na Baranej hlave a okolo Polianky sú poriadne zasiahnuté letnou kalamitou. Hoci je škaredo, všade sa v lese pracuje. Obchádzame bahnisko s traktorom a klátmi dreva. Dostávame sa na východ od Polianky, čaká nás zostup do osady. Kalamita spravila niekoľko nových menších výhľadov.

Potom už len prechádzame Poliankou a vraciame sa k autu. Veľmi ležérnou chôdzou nám prechádzka trvá dve hodiny. Decká sú spokojné, vybehané aj vyspievané, takže sa môžeme vrátiť domov.


Kremencová skalná stena za Bullami

1. časť     2. časť     3. časť     4. časť