Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Sixova stráň pri Krupine (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
27.6.2015

Hoci do Krupiny chodievam už pomaly štyridsať rokov, na Sixovu stráň s rodinkou sme sa spoločne doteraz nevybrali. Počas našej prvej tohtoročnej krupinskej návštevy teda platíme dlh. Autom vyrážame z Krupiny smerom na západ – stúpame k Žibritovu. Prechádzame okolo Vajsova, deti sa kochajú výhľadom na lom Ficberg a dozadu na Krupinu, ktorá leží v údolí. Vchádzame do lesa a cesta je znovu strmšia. Na niekoľkých kilometroch nastúpame asi 300 výškových metrov.

Prichádzame k rázcestiu, kde sa od hlavnej cesty oddeľuje cesta na osadu Šváb. Tu na priestrannej križovatke vystupujeme z auta – čaká nás cesta peši. Prvých asi 400 metrov kráčame popri hlavnej ceste. Autá chodia len zriedkavo – je nedeľné predpoludnie. Tešíme sa z krásneho počasia. Oproti predchádzajúcim dňom je mierne chladnejšie, dokonca trochu v noci spŕchlo – takže počasie je na turistiku ideálne.

Po desiatich minútach prichádzame k odbočke na lesnú cestu, ktorá nás zavedie na Sixovu stráň. Odbočuje smerom na juh a je prehradená rampou. Trasa je odtiaľto vyznačená turistickou značkou – k lomu nám chýbajú len necelé dva kilometre.

Kráčame nádherným dubovým lesom, v diaľke dokonca zašuchotali akési zvieratká – deti tvrdia, že srnky. Prechádzame okolo krmelca. K lomu na Sixovej stráni prichádzame akoby náhodou – nečakane sa objaví priamo pred nami.

Je to starý jamový lom, dno je zatopené malým jazierkom. Stĺpovitá odlučnosť anedezitu, kvôli ktorej je vyhlásený ako pamiatka je dobre viditeľná – mohutné stĺpy so zvláštnym hákovaním sú dobre viditeľné. Je naozaj dobre, že sa táto krásna ukážka zachovala.

Okolo jazierka vedie úzky a strmý chodník priamo k stĺpom – sú naozaj mohutné. Vzadu je aj krátky drevený mostík, na ten radšej so svojou váhou nestúpam, ale deti sa osmelia bez problémov. Na okolí lomu nachádzam viacero neúplných stĺpov, niektoré sú porastené machom, niektoré čisté, ako čerstvo vylomené. V blízkosti je stolík a lavička – dávame si malý oddych. Osviežené deti sa v dobre nálade vracajú naspäť k autu.

Vraciame sa do Krupiny. Výlet nám trval asi dve hodiny aj s cestou.


Rozkvitnutá lúla pri odbočke na Šváb


Cesta na Sixovu stráň vedie po značkovanom chodníku


Tabuľka


Prírodná pamiatka


Zatopené dno lomu


Stĺpovitá odlučnosť andezitu

1. časť    2. časť    3. časť