Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Nový zámok a Piargska brána (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
18.10.2015

Po návšteve štiavnickej kalvárie máme veľký hlad a málo peňazí. Kompromisné riešenie je zastávka v Bille, nákup pečiva, paštiky a syrokrému a následná konzumácia priamo v aute. Výhodou tohto riešenia je hlavne rýchlosť. Posilnení uvažujeme o ďalšom postupe.

Navrhujem návštevu nejakého múzea. Deti vyberajú Nový zámok, z diaľky sa im páči a ešte sme tam neboli. Súhlasíme. Autom prechádzame Štiavnicu, a za chvíľu sme na parkovisku pod zámkom. Je na počudovanie prázdne, stojné je však prijateľné.

Nový zámok

Mierime k zámočku. Krásne sa vyníma nad nami. Biela farba múrov kontrastuje s jasnomodrou oblohou.

Nový zámok vybudovali v renesančnom slohu, je to čiste vojenská stavba – mala chrániť mesto pred Turkami. Poznať na nej taliansky vplyv. Hlavný vchod je umiestnený niekoľko metrov nad zemou – vchádza sa doň po železnom schodisku.

Vchádzame dovnútra. Vo vstupnej hale sa dajú okrem lístkov suvenírov, kníh kúpiť aj pekné kremene zo Šobova. Cena je veľmi lákavá. Jeden končí u mňa.

V zámočku je inštalovaná zaujímavá expozícia protitureckých bojov. Škoda len, že deti sú unavené a prehliadku musíme skrátiť na minimum. Vychádzame von, fotím nové a pekné pohľady na mesto. Okolité vrchy – od Paradajzu až po Tanád obklopujú mesto ako zelená hradba. Pekne vidieť naše obľúbené Rosniarky.

Piargska brána

Ako názov hovorí, uzatvárala cestu na Piarg a Vindšachtu. Táto stavba je postavená v barokovom slohu. Cesta ňou prechádza aj teraz, ale autá ju našťastie obchádzajú. Je omietnutá bielou a sivou farbou, z hornej strany sa zachoval aj kamenný múr a jedna vežička. Pohľad na Pirgsku bránu a Nový zámok v pozadí patrí medzi najkrajšie v Štiavnici. Aj my sa nechávame strhnúť krásou a trošku fotíme.

Čas nášho výletu sa začína krátiť. Vraciame sa pomaly k autu. Plní krásnych dojmov opúšťame mesto. Vezieme sa okolo banského skanzenu, popod Klinger a po „novom“ obchvate sa vraciame do Antola a odtiaľ do Krupiny.


Piargska brána
Zväčšiť obrázok

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť