Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Kvačianska dolina z juhu (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
1.7.2017

Do Kvačianky nás to ťahá už dávno, avšak nie a nie sa sem dostať. Akosi vždy víťazili iné lokality. Dnes však máme akurát dosť po úmornom horúcom týždni, takže nám oddychová túra dolinou príde veľmi vhod.

Cesta

Cestujeme autom do Kvačian, počasie je jasné, letné teplé ráno. Bude hic. Sme nakoniec radi, že výlet sa odohrá v tieni stromov. Oproti mojej poslednej návšteve pred dvanástimi rokmi sa tu veľa zmenilo. Pred ústím doliny je vybudované parkovisko, predávajú sa suveníry, parkovanie je spoplatnené. Taká menšia verzia tatranskej „komercie“. Ale zase pribudli náučné panely, ktoré priblížia dolinu trošku aj po odbornej stránke.

Dolná časť

Opúšťame auto a začíname turistiku. Dolinou vedie cesta, ktorá v minulosti bola jednou z hlavných spojníc Liptova a Oravy. Dno potoka je nepriechodný kaňon, takže cestu vysekali v značnej výške. Bola zjazdná pre autá a vraj aj pre autobus.

Vyhliadka Kobyliny

Zo začiatku len stúpame, bez výhľadov, v podstate obyčajnou dolinou, akých je v Liptove veľa. Ale po nejakých dvadsiatich minútach prichádzame k prvej vyhliadke – a to už je iná káva. Vyhliadka je čerstvo postavená, má len niekoľko mesiacov a priam žiari novotou. Vysoké zábradlie a pletivo dodáva pocit bezpečia – vstupujeme na ňu. Pod nami v hlbine žblnkoce potok, oproti sa belie vápencová skalná stena. Úžasné miesto.

Trvá nám dosť dlho, kým sa odpútame - tešíme sa na ďalšiu vyhliadku na Roháči, ktorá je ešte mohutnejšia. Cesta stále naberá na výšku, je zarezaná do strmého svahu. Prichádzame na úsek, kde sa kvôli lepšej prejazdnosti nebáli stavitelia cestu doslova zahĺbiť do skaly tak, že vzniklo akési kamenné zábradlie. Miesto j veľmi fotogenické, aj počasie nám stále praje.

Roháč

Prichádzame na Roháč. Tu sa cesta vyštverá najvyššie. Odtiaľto budeme už viac-menej klesať do údolia. A už je tu vyhliadka Malý Roháč. Je oveľa priestrannejšia ako predošlá, výhľad z nej je úžasný smerom na juh, do otvoreného údolia. Úzkou štrbinou vidieť aj kotlinu stredného Liptova a vzdialené hrebene Nízkych Tatier.

Zostup k Oblazom

Naplnení úžasnými dojmami klesáme cestou smerom k Oblazom. Chodník – skratka sa spúšťa z cesty strmo dole, neodvažujem sa po ňom zostupovať, takže volíme radšej okľuku. Trvá to trochu dlhšie, zato môžeme obdivovať severnú časť doliny, takmer k Hutám. Schádzame na dno údolia, otáčame sa smerom na juh a obdivujúc skaliská nad potokom kráčame k Oblazom s ich slávnymi mlynmi.


Parkovisko za Kvačanmi


Vstupujeme do doliny


Skaly v ústí Kvačianky


Vyhliadka Kobyliny


Cestou na Roháč


Pred Roháčom


Vyhliadka Malý Roháč


Pohľad do hlbiny

1. časť    2. časť    3. časť    4. čast