Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Z Liptova na Dolnú Oravu okolo Chočských vrchov (6. časť - Lúčky - lom)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
22.3.2011

Lúčky - lom

Prechádzame okolo doliny Žimerová a prichádzame k Lúčkam. Cesta sa krúti okolo pravého svahu doliny a pre kúpeľnou obcou zastavujeme pri futbalovom ihrisku, ktoré vypĺňa melú kotlinku medzi horami. Auto nechávame stáť pri okraji cesty a ideme si ozrieť lom.

Tento kameňolom nám je dávno dobre známy. Je vysekaný v sivom dolomite - typickej hornine chočského príkrovu. Dolomit sa drob a nie je veľmi súdržný. Obsahuje mohutné biele kalcitové žily alebo je popretkávaný hustou sieťou tenkých žiliek. zaujímavé je železné zrudnenie.

Fe rudy

Železná ruda v lúčanskom kameňolome predstavuje hlavne zemitý limonit červenej alebo jasnej oranžovej farby. Tento vypĺňa pukliny v dolomite a vyskytuje sa hlavne v hornej časti lomu v polohách mocných až jeden meter. Občas sa dá nájsť aj čierny alebo tmavohnedý limonit s náznakmi “lebníčkov” a obličkovitých útvarov. Tieto však majú obyčajne veľmi malé rozmery - do 1 alebo 2 centimetrov.

Železné rudy sa v Chočskom pohorí v malej miere ťažili a spracovávali, dokonca aj v sedle Vrchvarta pod Veľkým Chočom v takmer až vysokohorských polohách. Menšie kutiská na železnú rudu boli asi takmer v každej doline, kutalo sa v Turíku, Kalamenoch, v Malatinskej doline a inde.

Moja spolujazdkyňa si návštevu lomu vychutnala dokonale, kopala kladivkom do kamenia, ťažila “rudu” a skákala z kameňov - úplne nadšená. Chvíľu ešte obdivovujeme neskorojesenný tréning lúčanskej futbalovej mládeže a potom nasadáme do auta a pokračujeme do Lúčok.

352
Pohľad na lom v Lúčkach


Lúčky - lom

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť    6. časť    7. časť    8. časť    9. časť    10. časť