Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Z Liptova na Dolnú Oravu okolo Chočských vrchov (8. časť - Lúčky - travertín)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
31.3.2011

Lúčky - travertín

Po krátkej zastávke v lome pred Lúčkami vchádzame do kúpeľnej obce. Kúpele Lúčky sú po Slovensku známe, liečia sa tu predovšetkým ženy. Kúpeľná osada leží na malebnej rovinke rovno pod horami a je čiastočne oddelená od obce Lúčky. Najnovším príspevkom je vybudovanie kúpaliska - akvaparku s termálnou vodou, ktorý môžem len odporúčať. Prostredie je krásne a ceny o dosť nižšie ako v neďalekej Tatralandii alebo Bešeňovej.

Južne od kúpeľného areálu cesta klesá do obce, je viacmenej vysekaná do mohutnej travertínovej terasy. Zaujímavosťou pri lúčanských travertínoch je, že sú situované priamo v obci, kde vytvárajú obrovskú terasu. Súčasťou “travertínového areálu” je aj známy Lúčanský vodopád, ktorá z terasy padá na jej južnom okraji.

Na vrch terasy stúpa hlavná lúčanská “ulica”, ktorá spája dedinu Lúčky s jej kúpeľnou časťou. V´daka tomu sú na mnohých miestach v jej zárezoch odkryté biele travertíny.

Hornina

Lúčanský travertín je belší ako v Bešeňovej, obsahuje menej železa. Je to pomerne tvrdá a dobre opracovateľná hornina. Ako je pri travertínoch bežné, obsahuje odtlačky rastlín, listov a podobne. Občas aj kalcitové náteky a “žilky”. V zárezoch cesty sú dobre viditeľné pomerne masívne bloky, ktoré poukazujú na vrstvy uloženej horniny.

Kúpele

Kúpeľníctvo v Lúčkach má niekoľkostoročnú tradíciu. V roku 1712 tu založili alkalicko-železité kúpele, ktoré patrili rodine Abaffyovcov. Rozšírené boli v roku 1820-1824. Veľký rozvoj nastal po druhej svetovej vojne, keď sa kúpele otvorili “svetu”. Dominantou areálu je liečebný dom Choč, ďalej od neho stoja staršie kúpeľné budovy a spomínaný nový akvapark.

Kúpele sú východiskom turistickej trasy na Veľký Choč, výstup trvá približne tri až štyri hodiny a vedie krásnymi, pomerne exponovanými pasážami. Obec aj kúpele sú dostupné autobusom z Ružomberka.

Lúčanský vodopád

Z travertínovej terasy padá do hĺbky asi desať metrov mohutný vodopád. Je pomerne vodnatý pretože sa nachádza na hlavnom toku - Lúčanský potok odvodňuje celú Lúčanskú dolinu aj východnéé svahy Choča. Na jar a po dažďoch je tu vidieť úchvatné vodné divadlo.

Okolie je upravené a voda padá do malej nádrže - bazéna. Žiaľ, to že je vodopád v dedine znamená jeho ľahkú dostupnosť a podľa mňa veľkú devastáciu okolia. Po strmom svahu sa s obľubou šplhajú deti, vo vode sa kúpu psiská a je tu veľa chodníčkou a prtí. Hlavne v jeseni a na jar to veľmi pekne nevyzerá.

Auto odstavujeme na dlhšiu chvíľu neďaleko vodopádu a prechádzame sa ešte po obci. Z travertínovej terasy je celkom pekný výhľad na juh do Liptova a k Nízkym Tatrám. Náš výlet sa pomaly končí. Do Ružomberka je ešte 12 kilometrov cesty cez Liptovskú Teplú a ďalej “starou” cestou popri železnici cez Liskovú okolo Mnícha. Nakrátko zastavujeme ešte pri skalnej pästi a prichádzame domov.

354
Travertín v Lúčkach - odkryv v obci


Lúčky - vodopád

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť    6. časť    7. časť    8. časť    9. časť    10. časť