Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Panský diel (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
6.7.2012

Výlet na Panský diel pôvodne vôbec neplánujem. Chcm som sa zastaviť na ružomberskej Smrekovici a nafotiť krásnu rannú inverziu. Po príchode na Podsuchú zaraďujem dvojku a začínam „výstup“ fatranskou dolinou. Ten sa však čoskoro skončí – cesta je zablokovaná nákladným autom – na plošine stojí pilčík a opiľuje stromy. Keďže sa chystá prejsť takto celou chatovou osadou na Matejkovom, radšej otáčam auto a po ceste k banskej Bystrici vymýšľam náhradný plán.

Napadá ma Panský diel – 1100 metrový kpec nad Banskou Bystricou, ktorý je dostupný z mnohých strán. Času mám málo, tak volím najjednoduchšiu trasu. Na začiatku Bystrice odbočujem doľava smerom k sídlisku Sásová a tam ma už vedú veľké smerové tabule k lyžiarskemu stredisku Šachtička. Cesta vedie mierne stúpajúc ponad Bystricu a keby nebola taká hmla, asi by tu boli pekné výhľady.

Samotné stúpanie na Šachtičku začína pri menšom kameňolome, kde sa stále ťaží vápenec – opatrne sa míňam s naloženou štvornápravovou obludou. Od lomu cesta stúpa už naozaj dramaticky – prevýšenie z Bystrice na Šachtičku je až 500 metrov. Asi po dvoch kilometroch stúpania, keď mi už pomaly vrie voda v chladiči sa dostávam z dosahu hmly – hneď mi je lepšie na duši, modré nebo nad hlavou. Autá, bicykle ani peších tu nestretávam.

Prichádzam na Šachtičku, auto nechávam asi 200 metrov nižšie pri ceste. Do sedla teda prichádzam peši. Miestu dominuje hotelový areál, lyžiarsky vlek a vyhliadková veža (teda vlastne telekomunikačná). Pri hoteli stretávam pani s kočíkom, čo je tu ubytovaná. Po krátkom rozhovore sa vyberám po modrej turistickej značke na Panský diel. Cesta vedie miernym stúpaním a podľa smerovníka by mala trvať 35 minút. Traverzujúc obchádza severný svah Panského dielu ponad Španiu Dolinu.

Po niekoľko sto metroch mám prvé výhľady – sú úžasné, hlavne smerom na Veľkú Fatru. Škoda, že rúbaniská, ktoré pretínajú severný svah Panského dielu už neposkytujú taký úžasný výhľad ako pred pár rokmi – porast sa dvíha a cez húštinu je výhľad už dosť obmedzený – našťastie v jeseni sa ešte stále dá vychutnať. Pri pohľade dolu vidím, ako vysoko som nad Špaňou Dolinou – na banícku obec mám úžasný pohľad z vtáčej perspektívy.

Po necelých dvoch kilometroch prichádzam na miesto, kde sa cesta ostrou zákrutou točí okolo úzkeho západného boku kopca, a kým sa nazdám, už stojím na preslnenej južnej strane. Výhľad na juh je úžasný – inverzia nad Zvolenskou kotlinou, vpravo Kremnické vrchy a Veľká Fatra, naľavo Veporské vrchy a Poľana. Vrchol Panského dielu je po ceste už na dohľad – stačí prejsť pár sto metrov stúpania.

Kochám sa osamelou nádherou, pozerám na hodinky a s ľútosťou sa vraciam oslneným svahom späť. Vnikám do chladného tieňa, kde sa drží ešte námraza – odhadujem, že teplotný rozdiel medzi severnou a južnou stráňou Panského dielu je určite aj 10 stupňov. Zostup je rýchlou záležitosťou, na Šachtičke sa ešte chvíľu zdržím fotografovaním a potom sa už vraciam autom dole. Za desať minút sa ponáram do hmlového mora a do Kováčovej si odvážam spomienku na nádherné prežiarené dopoludnie nad Banskou Bystricou.

268
Sedlo Šachtička

67
Pohľad na Kremnické vrchy a inverziu v Zvolenskej kotline

87
Vrchol Panského dielu s nezameniteľnou vežou

150
Priblížený pohľad na Kremnické vrchy nad Kordíkmi

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť