Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Suchý vrch (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
16.12.2012

Jednu zo zastávok na ceste za kúpeľnou starostlivosťou som si naplánoval na miesto nášho pionierskeho tábora – Suchý vrch za Banskou Bystricou. Cesta z Ružomberka do Bystrice prebieha hladko, v Bystrici odbočujem za Fončordou na nenápadnú cestu, ktorá vedie k môjmu cieľu. Prechádzam popri staršej aj úplne novej vilovej štvrti, stúpam strmo na výšinu Flos s pekným výhľadom. Zastavujem však len na chvíľu, teším sa na Suchý vrch.

Cesta vedie najprv takmer vodorovne, neskôr traverzujúc obtáča výraznú zalesnenú vyvýšeninu, na temene ktorej stojí železná veža. Cesta je s rastúcou vzdialenosťou od mesta čoraz horšia, pravdepodobne sa na jej stave dosť podpisuje ťažba a zvoz dreva. Rúbanísk je v lese niekoľko, som rád, že sa nemusím vyhýbať autu s drevom, lebo asfaltka je veľmi úzka.

Suchý vrch je vzdialený od Banskej Bystrice asi 8 kilometrov. Kedysi bol známy ako turistické centrum, jedno z najkrajších vo východnej časti Kremnických vrchov. Dnes tu vidím síce rozľahlé asfaltové parkovisko, ale z krásnej Chaty na Suchom vrchu ostali len žalostné, desiatky rokov nerekonštruované pozostatky. Budova je zatvorená, z dvorčeka v koterci vykúka solídny vlčiak, takže okolie skúmam radšej len s odstupom.

Trávny Ždiar

Na dohľad od chaty sa dvíha krásna vyvýšenina Trávneho Ždiaru. Tento vápencový vrchol je pokrytý lesom a ešte donedávna bol relatívne málo známy. Predstavuje malé, ale inak prekrásne skalné mesto – v odkrytých vápencoch voda vypreparovala nádherné tiesňavy a skalný kaňon. Niektorí nadšení obdivovatelia neváhajú toto miesto prirovnať ku zmenšenému Slovenskému raju.

Kopec aj kaňon je sprístupnený značkovaným chodníkom, takže je dostupný verejnosti bez nebezpečenstva.

Lúky

Za chatou sa rozkladajú nádherné lúky, pokryté okrúhlymi balvanmi, ktoré vytŕčajú z trávy. Keď si ich obzerám zblízka, vidím, že sú to vlastne andezity – aj celé ďalšie pokračovanie hrebeňa je andezitové. Prichádzam na temeno vrchu a otvára sa mi veľmi pekný výhľad smerom na sever a severozápad.

Napriek zlému počasiu vidím rebeň Kremnických vrchov a okolie Králik, Tajova a Kordíkov. Mierne vrchy sa striedajú s dolinkami a vytvárajú zvláštny podhorský kolorit tohto kraja. Teším sa zo samoty, ktorá ma obklopuje, dia ani občasné kvapky dažďa.

Prichádzam na cestu popri starých smrekoch sa vraciam pomaly k chate a od nej k autu. Cestu späť si vychutnávam dvadsaťkilometrovou rýchlosťou s mnohými zastávkami. Nakoniec ešte stojím na dlhšie nad Banskou Bystricou.

Keďže ale čas pokročil a ja vidím, že sa musím poberať ďalej do Kováčovej, musím výle ukončiť a cestovať ďalej na juh. Suchý vrch mi ostáva ako príjemná jesenná spomienka.

47
Na Suchom vrchu

80
Pohľad smerom na Králiky a Tajov - kopce a dolinky tvoria predhorie Kremnických vrchov

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť