Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Turecké studne – Štrampľoch (Krupina) (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
24.5.2017

Na návštevu tejto krupinskej turistickej zaujímavosti si netreba rezervovať veľa času. Nachádza sa blízko mesta, pri ceste na Tepličky. Z autobusovej stanice v centre sa sem dá peši dostať za 15 minút. My sme ešte lenivejší – ideme autom. Nechávame ho stáť v bočnej uličke. Najprv kráčame po zelenej turistickej značke, ktorá vedie na Kňazovu horu a ďalej na Mäsiarsky bok. Odbočka k Štrampľochu je dobre označená. Pomedzi domy stúpame asi 200 metrov a sme na mieste.

Štrampľoch

Názov pochádza vraj z nemeckého slova Steinbruch – kameňolom. Naozaj je to lom v andezitovom tufe. Kameň sa v minulosti používal na výstavbu domov a múrov v meste Krupina. Je mäkký, svetložltý, dobre sa dá opracovať.

Komnaty

Hlavnou zaujímavosťou sú miestnosti, vysekané do skaly. Majú približne tvar kocky, dokonca s okienkom. Prečo boli vyhĺbené práve takto, ostáva vlastne dodnes záhadou. Vnútro komnát je zaplavené vodou, takže sa nedá vojsť dovnútra. Ale aspoň ich to chráni pred nevítanými návštevníkmi.

Propagácia

Pamiatka je veľmi dobre propagovaná medzi verejnosťou, aj priamo na mieste je pekný pútač a informačná tabuľa s dreveným posedom. V nádhernom počasí priam láka stráviť tu dlhší čas, nechať sa vtiahnuť do romantiky miesta – posunúť sa o pár storočí dozadu.

Neporiadok

Dobrý dojem však kazí obrovské množstvo odpadkov, ktoré sa tu voľne povaľujú v tráve. Papiere, obaly z keksov, tašky a veľa sklených črepov. Ani pokosenie areálu nie je ktovieaké. Je to obrovská škoda. Nechápem, ako je možné, že v meste, kde toľko ľudí nemá prácu, nie je možné zorganizovať raz za čas brigádu, ktorá to tu uprace.

Zábava

Naše detváky si našťastie z neporiadku až takú ťažkú hlavu nerobia, skúšajú predovšetkým akustiku v kamenných miestnostiach. Tá je vynikajúca. Palicou lovíme z vody aspoň časť plávajúcich papierov a igelitov. Chvíľu sedíme na lavičke a robíme si fotky. Okrem nás tu niet nikoho, ale to neprekvapuje – je bežný pracovný deň tesne pred večerom.

Napokon po hodinke strávenej na Štrampľochu balíme švestky a vraciame sa k autu a späť do domčeka.


Odbočka


Štrampľoch


Pohľad na areál


Zatopené vnútro


Pohľad z lomu smerom na západ. Krupina a Stará hora

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť